Vicecampioana României la handbal feminin, Rapid București, a suferit a doua înfrângere în grupele Ligii Campionilor. Danezele de la Herning-Ikast s-au impus cu scorul de 35-27 (20-11), într-o partidă disputată la Sala Polivalentă din București.

Rapid Bucuresti, echipa de handbal femininFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Rapid, învinsă de Herning-Ikast în Liga Campionilor la handbal

Rapid a schimbat antreorul după primul eșec din grupele Ligii Campionilor, a urmat o victorie cu Zaglebie, dar duminică a venit un nou pas greșit.

Danezele de la Herning-Ikast au dominat prima repriză, iar la pauză conduceau cu 20-11.

Repriza secundă a fost mult mai echilibrată, elevele lui David Ginesta Montes reușind să reducă din handicap, însă nu suficient încât să schimbe soarta partidei.

Principalele marcatoare pentru Rapid au fost: Grozav (7), Janjusevic (5), Fernandez (3), Buceschi (2).

După acest rezultat, Rapid rămâne cu două puncte acumulate, departe de primele locuri ale grupei B.