Amalia Lică a cucerit medalia de argint la cerc, duminică, la Campionatele Mondiale de Gimnastică Ritmică de Junioare de la Cluj-Napoca.

Gimnastica ritmica, proba de cercFoto: VITALII KLIUIEV / imago sportfotodienst / Profimedia

Amalia Lică, medalie de argint în proba de cerc

Antrenată de Adriana Mitroi, Amalia a urcat pe podium după ce a primit în finală nota 30.900. Aurul a fost câștigat de Alona Tal Franco (Israel, 31.600), iar bronzul a fost obținut de Anastasiya Sarantseva (Uzbekistan, 30.850).

La măciuci, Amalia a fost a cincea, la panglică a terminat pe locul 4. Lisa Garac a fost pe locul 6 la minge. La grup, România a fost pe locul 5, la 5 corzi.

România încheie competiția cu două medalii: argintul Amaliei Lică la cerc şi bronzul Echipei la All Around, scrie News.ro.