VIDEO JO 2020: Rezultat fantastic pentru înotul românesc: Robert Glință și David Popovici, în finalele de la 100 metri spate, respectiv 200 metri liber

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 26 iulie 2021, 8:04 Sport | Alte sporturi


Robert Glinta
Foto: Tobias SCHWARZ / AFP / Profimedia
Înotul românesc are doi reprezentanți în lupta pentru medalii, Robert Glință și David Popovici reușind calificarea în finalele probelor de 100 metri spate, respectiv 200 metri liber.


David Popovici, în finală cu al doilea timp al semifinalei I


David a bifat calificarea în marea finală de la 200 metri liber din cadrul JO 2020 după ce a avut al doilea timp în semifinala I.

În vârstă de doar 16 ani, Popovici a fost cronometrat cu un minut 45 de secunde şi 68 de sutimi, la 23 de sutimi de învingătorul seriei semifinale, rusul Martin Maliutin, şi cu trei sutimi mai bun ca brazilianul Fernando Scheffer.

Timpul lui Popovici este al şaptelea al semifinalelor.




Robert Glință, al patrulea în semifinala I


Robert Glință a prins finala de la 100 metri spate, înotătorul român reușind al patrulea timp al semifinalei I în care a luat startul. Timpul sportivului nostru a fost de 53 de secunde şi 20 de sutimi.

În faţa lui s-au clasat americanul Ryan Murphy, 52.524, australianul Mitch Larkin, cu 52.78, şi italianul Thomas Ceccon, cu 52.78.

Glinţă are cel de-al optulea timp al semifinalelor.


De știut:
  • Marea finală de la 200 metri liber (în care va lua startul și David Popovici) va avea loc marți, 27 iulie, de la ora 04:43 (ora României).
  • De asemenea, cursa pentru medalii de la 100 metri spate (la care va participa și Robert Glință) se va disputa marți, 27 iulie, de la ora 04:59 (ora României).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11280 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    SUCCES!!! (Luni, 26 iulie 2021, 9:01)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ����
  • -3 (5 voturi)    
    oare rusu e curat? (Luni, 26 iulie 2021, 9:12)

    MirceaIo [utilizator]

    Nu prea am incredere in rusi. Sigur iau substante interzise si nu ii verifica nimeni! Sunt mari trisri de felul lor!?
    • +3 (5 voturi)    
      Amercanii sunt descoperiti DUPA ce se retrag (Luni, 26 iulie 2021, 9:50)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Spre deosebire, curatii sportivi americani sunt descoperiti DUPA ce se retrag din activitate (Michael Phelps, Ryan Lochte, Sha'Carri Richardson, Serena Williams care a refuzat testul doping la Wimbledon in 2018, Lance Armstrong) cand marturisesc cu lacrimi in ochi cum se dopau, dar in timpul concursurilor niciodata nu sunt gasiti dopati, coincidenta...
      • +1 (3 voturi)    
        Serena a fost testată acasă la ea nu (Luni, 26 iulie 2021, 10:53)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        la Wimbledon. Iar Michael Phelps nu a fost testat niciodată pozitiv. Și nici Ryan Lochte, care a făcut alte giumbușlucuri dar n-a ieșit pozitiv. Sha'Carri Richardson nu s-a dopat, s-a drogat cu canabis, ar fi fost legumă dacă alerga totuși la Olimpiadă așa că a rămas acasă ca proasta. Cică e și ea om! Adică oamenii normali trebuie să se drogheze. O nenorocită!
  • -2 (4 voturi)    
    oare rusu e curat? (Luni, 26 iulie 2021, 9:12)

    MirceaIo [utilizator]

    Nu prea am incredere in rusi. Sigur iau substante interzise si nu ii verifica nimeni! Sunt mari trisri de felul lor!?
  • 0 (0 voturi)    
    pai si 100m liber? (Luni, 26 iulie 2021, 9:19)

    @Dem [utilizator]

    nu s-a tinut inca sau n-a participat Popovici?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu s-a tinut... (Luni, 26 iulie 2021, 9:54)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      inca.
  • 0 (2 voturi)    
    Dacă David ar fi înotat (Luni, 26 iulie 2021, 9:37)

    ploiesteanu [utilizator]

    cu timpul de la juniori, adică 1.45.26 ar fi fost al treilea. Să sperăm că o va face în finală, dacă nu, mai bine! Păcat că are un culoar de margine care-l dezavantajează puțin. Sperăm totuși, Camelia Potec a înotat pe un culoar de margine și totuși a câștigat aurul olimpic.
    • +3 (5 voturi)    
      Mda (Luni, 26 iulie 2021, 10:15)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Zic sa fim mandrii si multumiti ca ai avem la Tokio. De aici incolo, orice performanta este bonus! Evident, cu totii ne dorim sa-i vedep pe cea mai inalta treapta a podiumului. Hai baietii ca se poate!