Eduard Novak îi răspunde lui Ion Țiriac după ce omul de afaceri i-a spus că nu are doi lei în buzunar de la Minister

de Red. Sport     HotNews.ro
Marţi, 6 iulie 2021, 12:02 Sport | Alte sporturi


Eduard Novak
Foto: Facebook
Ministrul Tineretului şi Sportului, Eduard Novac, a răspuns criticilor formulate de omul de afaceri Ion Ţiriac, fost preşedinte al FR Tenis, spunând că mama l-a învăţat că trebuie să respecte bătrânii.

Ţiriac a spus, luni, că MTS nu poate tăia finanţarea tenisului, deoarece aceasta nu există. El i-a cerut ministrului să deblocheze suma de şase milioane de lei pe care o datorează federaţiei.

Țiriac: Dumnealui nu are doi lei în buzunar


"M-a întrebat un domn de care n-am auzit în viaţa mea, dar care am înţeles că va fi înlocuit de la MTS. Ce finanţare să taie? E imposibil să taie finanţarea, dacă taie, ar trebui să taie ceva care există.

Dumnealui e lefter, n-are doi lei în buzunar. El se face că dă bani comitetului, comitetul se face că dă bani jucătorilor. Noi n-am avut bani să facem să jucăm pe zgură la Fed Cup.

Tare drag mi-ar fi să se ducă la Guvern şi să spună că are de dat şase milioane la FRT, că e o decizie executorie”, a spus, luni, Ion Ţiriac despre Novak, care a ameninţat cu tăierea finanţării FR Tenis din cauza neparticipării jucătoarelor române în proba olimpică de simplu.

Eduard Novak: Trebuie să respecţi bătrânii


"Referitor la tenis şi tehnic vorbind, declaraţiile mele au fost pe neparticiparea sportivelor la Jocurile Olimpice. Nu poate o federaţie să declare că motivul neparticipării este accidentarea, când aceste sportive joacă acum la Wimbledon.

Putem să vorbim tehnic orice legat de finanţarea MTS-ului, de finanţarea COSR-ului către această federaţie. Această federaţie nu a fost finanţată patru ani de către MTS, a avut probleme destul de importate, juridice, dar COSR a finanţat şi COSR-ul trebuie să facă o evaluare clară şi să aducă o decizie în acest sens, dacă aceşti sportivi sunt datori sau nu, că aceste finanţări au fost strict pe nişte proiecte foarte importante.

Referitor la persoana mea, mama m-a învăţat un singur lucru, trebuie să respecţi bătrânii, trebuie să respecţi oameni în vârstă, aşa că eu pe această temă nu pot să comentez mai mult. (n.r. despre banii solicitaţi de FRT).

Trebuie să vedem despre ce e vorba, pentru că încă la mine nu a ajuns acest lucru, ca noi să fim datori cu 5-6 milioane de lei pentru tenis. Dacă ar fi fost aşa ceva, cred că şi executorul ar fi fost la uşa noastră. Dar nu ştiu dacă există aşa ceva. Verificăm şi o să ştim exact", a declarat Novak, marţi, într-o conferinţă de presă, citat de News.ro.

Întrebat dacă a vorbit cu jucătoarele de tenis pentru a afla motivul neparticipării la JO de la Tokyo, el a răspuns: "Nu, că nu sunt în ţară, joacă la competiţie, încă nu am reuşit acest lucru, dar cu siguranţă când vor fi în ţară le aştept cu mare plăcere la minister".

Cine va juca pe arena de la Arcul de Triumf


Novak a mai spus că ministerul analizează cererea echipei FCSB de a juca pe Stadionul Arcul de Triumf, iar acest lucru va fi posibil dacă este loc.

"Mai avem şi alte cereri. Avem şi cerere a Rapidului, chiar acum lucrăm la calendarul competiţional pe Arcul de Triumf şi în curând o să facem public calendarul de evenimente.

Dar dacă cu siguranţă este loc, sunt bine veniţi. Chiar ieri s-a discutat pe calendar şi zilele acestea avem rezoluţia şi dacă este liber, cu siguranţă se joacă", a precizat ministrul.

Euro 2020, organizare de succes la București


"Ne-am ales cu o competiţie frumoasă, financiar nu ţin eu contabilitatea, nici la FRF, nici la UEFA. Noi am fost partenerii care am ajutat, am fost un fel de <big brother> care am stat în spate şi am ajutat cu orice ca să-şi poată organiza evenimentul.

Mi-aş fi dorit ca echipa naţională să joace la acest eveniment şi aşa ar fi fost perfect. Dar am organizat, a ieşit foarte frumos şi haideţi să vedem în viitor ce putem să mai facem".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19981 vizualizari

  • -10 (30 voturi)    
    lecturand declaratiile noduroase ale celor doi (Marţi, 6 iulie 2021, 12:09)

    BernierC [utilizator]

    se constata analfabetismul functional, necunoasterea constructiei frazei, lacunele de gramatica limbii romane...doamne, in ce lume am ajuns sa traim!
  • +20 (52 voturi)    
    Asta e (Marţi, 6 iulie 2021, 12:10)

    Akylas [utilizator]

    Tiriac a ajuns sa fie un tataie ramolit, care crede ca daca ai ceva bani in punga, poti sa dai liber la gura si sa zici ce vrea muschii tai....
    Domnule Novak, nu are niciun rost sa-i raspundeti, are dreptate mama dumneavoastra....
    • -11 (43 voturi)    
      Domnul Novak (Marţi, 6 iulie 2021, 12:34)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      este un nimeni care va fi un nimeni. maica sa trebuia sa i mai spuna, mama esti destept ca esti al meu dar tine ti gura . novakul ar trebui sa dea seama la ce face el pe acolo ca e salariat.
      • +3 (15 voturi)    
        mama (Marţi, 6 iulie 2021, 18:08)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

        ta trebuia să te supravegheze mai mult la lecțiile de limba română.
        • 0 (0 voturi)    
          unde (Miercuri, 7 iulie 2021, 7:18)

          andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          am gresit dom profesor?
        • +1 (1 vot)    
          Nu neaparat! (Miercuri, 7 iulie 2021, 9:00)

          Nostalgicul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Pentru pedeseristi, exprimarea agramata, plina de greseli, incoherenta, este OBLIGATORIE!

          Trebuie sa demonstrez clar electoratului ca nu sunt niste nemernici de 'telectuali soroshisti, ci sunt oameni din Popor, "d-ai notrii, dintre noi!"

          Li se impune sa arate permanent ca nu au prea multa carte ....
      • +5 (7 voturi)    
        Un pic de rabdare (Marţi, 6 iulie 2021, 21:07)

        liviu.n [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

        Si ramolitul asta va fi un nimeni peste cativa ani, acolo unde va merge, nu da nimeni 2 bani pe averea lui...
  • 0 (28 voturi)    
    Birocratul cu masca (Marţi, 6 iulie 2021, 12:26)

    Oagner [utilizator]

    Pana cand n-o sa aiba o hartie oficiala birou pe care sa fie obligat sa o citeasca nu o sa stie nici de ce nu avem reprezentante la tenis la JO nici daca trebuie dati bani la FRT. Punct.

    Sportivele sa faca bine sa vina in tara si sa se prezinte la raport la el in birou. Da parca s-ar astepta sa se intample vreodata asa ceva.
  • +15 (33 voturi)    
    Țiriac, un răsfățat al perioadei comuniste. (Marţi, 6 iulie 2021, 12:35)

    asavreau [utilizator]

    Țiriac nu vede că steaua lui a apus. Răsfățat și impertinent crede că poate să-și permită să tăvălească prin noroi sportul românesc. Țiriac se încrede dar văd în el un prost organizator. Nu l-a interesat să câștige sportivii, a vrut să câștige el faimă și bani.
  • +15 (25 voturi)    
    Domnule ministru Novak... (Marţi, 6 iulie 2021, 12:41)

    Observator roman [utilizator]

    ...nu înseamnă că dacă ați dat bani din fondul Ministerului pe care îl păstoriți ca să transformați stadionul DE RUGBY Arcul de Triumf într-unul mai modern trebuie să vă împrieteniți cu toate galeriile de ultras din fotbal ca să îl strice și să îl murdărească!!
    Oricum, legal vorbind, ar trebui să aveți acordul EXPLICIT și al Federației Române de Rugby.
    Că poate juriștii din minister vă spun că se poate „și altfel”...
  • +10 (18 voturi)    
    raspuns neclar (Marţi, 6 iulie 2021, 12:59)

    blacksheep [utilizator]

    Deci conform dl. ministru:
    "Această federaţie nu a fost finanţată patru ani de către MTS, a avut probleme destul de importate, juridice, dar COSR a finanţat şi COSR-ul trebuie să facă o evaluare clară şi să aducă o decizie în acest sens, dacă aceşti sportivi sunt datori sau nu, că aceste finanţări au fost strict pe nişte proiecte foarte importante."

    Recunosc ca nu stiu ce este COSR, dar daca nu a ajuns nici un ban de la minister catre federatie sau sportivi , cum pot fi datori sportivii?

    Alta afirmatie, referitor la faptul ca sportivele nu sunt in tara si nu a putut afla ce ce nu pot participa sportivele la olimpiada:

    "Nu, că nu sunt în ţară, joacă la competiţie, încă nu am reuşit acest lucru, dar cu siguranţă când vor fi în ţară le aştept cu mare plăcere la minister".

    Penibil, deci dinsul nu a aflat ca exista mijloace de comunicare indiferet unde te afli pe pamant, probabil nu are telefon e prea scump.
    Cand fetele vin in tara le asteapta la minister, parca ar fi vre-un nobil proprietar de serbi, sa vina la palat ca altfel o incurca.
    Ar fi timpul ca ministrul sa alerge dupa sportivii care fac cinste Romaniei prim munca si banii lor, nu ai ministerului.

    RUSINE NATIONALA
    • +2 (4 voturi)    
      COSR (Marţi, 6 iulie 2021, 20:00)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      Comitetul Olimpic Sportiv Roman
  • +4 (8 voturi)    
    Who made who? (Miercuri, 7 iulie 2021, 8:03)

    Razvan_M [utilizator]

    Nu-mi place prea tare UDMR-ul, dar trebuie sa recunoastem ca are numerosi oameni care nu-s sarlatani.

    Referitor la domnul Tiriac, ce se poate spune... este exponentul cel mai vizibil al "sistemului" care a adus Romania in situatia in care este. Si exista un proverb romanesc: "pomul se cunoaste dupa roade".
  • -5 (5 voturi)    
    Cel mai slab ministru (Miercuri, 7 iulie 2021, 10:42)

    varela [utilizator]

    Cred ca este cel mai slab ministru din istoria Romaniei. Mai este si nesimtit pe deasupra. Prefera sa aloce bani unor federatii care nu au adus nimic sportului romanesc pe plan international. A se vedea federatia de automobilism care primeste bani de la minister fara a avea nici o performanta internationala. Cu banii alocalti se platesc salariile din federatie ale unor neica nimeni. Acest ministru este o rusine. Si pe mine m-a invatat mama sa respect handicapatii si batranii.