Sportivul Paul Pepene s-a clasat, vineri, pe locul 37 in proba de 15 kilometri, stil liber, din concursul de schi fond de la Jocurile Olimpice de iarna de la PyeongChang, in timp ce Alin Cioanca a ocupat locul 43. La startul acestei probe s-au aflat 118 sportivi.

Paul Pepene, la PyeongChangFoto: cosr.ro

Pepene a incheiat proba cu timpul 36:19.1, la 2 min 35. sec 2/10 de invingator, in timp ce Alin Cioanca a fost cronometrat cu 36:31.9.

Proba a fost castigata de elvetianul Dario Cologna (33:43.9). Cologna si-a trecut in palmares al treilea sau titlu olimpic consecutiv pe aceasta distanta si al patrulea la schi fond, scrie Agerpres.

Elvetianul de 31 de ani i-a devansat in clasamentul final pe norvegianul Simen Hegstad Krueger, cu 18 sec 3/10, si pe rusul Denis Spitov, cu 23 sec, etc.

Liderul Cupei Mondiale, francezul Maurice Manificat, a terminat pe locul al cincilea, la patru secunde de podium.

Cologna, regele probei de 15 km din 2010, a castigat si titlul olimpic in proba de schiatlon (15 km, 7,5 km stil clasic, 7,5 km stil liber), la Soci, in 2014.

Cu patru medalii olimpice de aur, Cologna il egaleaza pe gimnastul Georges Miez si pe saritorul cu schiurile Simon Ammann in galeria celor mai titrati sportivi elvetieni la Jocurile Olimpice.