Vladimir Putin cere organizarea unei competitii pentru sportivii rusi exclusi de la Jocurile Olimpice de Iarna pentru dopaj: Iertati-ne pentru ca nu am putut sa va protejam

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 ianuarie 2018, 17:49 Sport | Alte sporturi


Vladimir Putin, la Boboteaza
Foto: Captura YouTube
Kremlinul a anuntat miercuri ca va organiza o competitie pentru sportivii rusi care nu au fost admisi la Jocurile Olimpice de iarna de la  Pyeongchang (9 - 25 februarie) pentru ca s-au dopat, scrie AFP.

Intr-un consiliu de ministri, Vladimir Putin "a reamintit guvernului decizia sa de a organiza o competitie pentru atletii nostri care nu au fost admisi sa participe la Jocurile Olimpice", a declarat purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Cu putin timp inainte de acest anunt, Putin si-a cerut scuze de la sportivii rusi pentru ca nu a putut sa ii "protejeze" de efectele scandalului de dopaj care afecteaza Rusia, cerand totodata explicatii de la instantele olimpice pentru decizia "stranie" de a exclude o serie de atleti de la JO-2018.

"Iertati-ne pentru ca nu am putut sa va protejam de asta", a spus presedintele rus, prea putin obisnuit sa isi ceara scuze in public.

Afectata de un amplu scandal de dopaj institutionalizat in sport intre 2011 si 2015, si in special la JO-2014 de la Soci, Rusia a fost suspendata in 5 decembrie de la Jocurile Olimpice de la Pyeongchang (9 - 25 februarie) in Coreea de Sud.

Sportivii rusi "curati" vor putea participa insa sub drapelul olimpic.

Un panel condus de fostul ministru francez al Sporturilor, Valerie Fourneyron, a autorizat 169 de sportivi rusi sa participe, excluzand nume de prim plan precum legenda short-track Viktor Ahn, care nu a fost insa testat pozitiv.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1752 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:07)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sa-i protejati de ce? de droguri ? :))))))))
    • +1 (7 voturi)    
      sau de eliminare dupa criterii sf (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:35)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      "excluzand nume de prim plan precum legenda short-track Viktor Ahn, care nu a fost insa testat pozitiv"

      Daca cineva din neamul tau, chiar si majoritatea, fura, asta te face pe tine hot? Ar trebui sa ti se restranga drepturile, prin asociere? Sau tu-ti accepti stigmatul de roman hot doar pentru ca unii rrromani fura pe afara?!?
  • +8 (8 voturi)    
    Doping Games Winter Edition... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:29)

    taro [utilizator]

    Peste 6 luni o sa oganizeze Putin editia de vara
  • +1 (3 voturi)    
    mai mare rusinea (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:43)

    stefan2008 [utilizator]

    ...mujicia intreaga de din Transnistria si pana in Kurile a fost exclusa de la JO.
    Tara de retrograzi ce se cred buricul pamantului.
  • +1 (1 vot)    
    La Polul Sud frig, La Polul Nord frig... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:47)

    Alexey1979 [utilizator]

    Putin, trebuie sa cuceresti toata lumea.
    In felul asta, toti sportivii ramasi in viata vor partcipa la campionatele nationale ale Rusiei.
  • +1 (1 vot)    
    Neaparat chilotei roz (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:51)

    Savitar [utilizator]

    Si daca e tot pufaika team building, sa ia o supradoza de lichid magic, ce-au mai luat, ca sa poa sa dugheasca la maxim....sa ofere lumii MujicMan-ul Suprem.
  • +1 (1 vot)    
    Faceți voi olimpiada rusă (Joi, 1 februarie 2018, 1:21)

    mr_mojo [utilizator]

    Se chema Balcaniada parcă.
    Mi-e că dacă le luați drogurile nu se califica nici pentru Paralimpics.
    Clasic pentru copilul-problemă care e tot timpul în negare: nu a făcut nimic greșit, ceilalți sunt de vină. Comitetul olimpic, comisia anti-doping, americanii, statul-paralel, etc.
    Din păcate sunt proști care pun botul la așa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Halepa,micuta (Joi, 1 februarie 2018, 11:53)

    Grandgousier [utilizator]

    Se lupta de ani de zile cu matahalele alea cu mustata...si noi o certam ca nu "da totul".