Gimnastul Marian Dragulescu a terminat pe locul patru in finala de la sarituri din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, dupa ce a obtinut o medie de 15.499. Desi a avut aceeasi medie ca ocupantul locului trei, Dragulescu a ratat medalia de bronz, ca urmare a faptului ca japonezul Kenzo Shirai a avut notele de plecare mai mari.

Marian DragulescuFoto: AGERPRES

Marian Dragulescu a obtinut 15,266 la prima saritura, iar la a doua a fost notat cu 15.633. Cu o medie de 15.449, Dragulescu s-a clasat pe locul 4.

Dragulescu a avut aceeasi medie ca si japonezul Shirai, dar gimnastul nipon a avut dificultate mai mare decat Marian Dragulescu.

Medalia de aur a revenit sportivului Ri Se Gwang (Coreea de Nord, 15.691), cea de argint rusului Denis Abliazin (15.516), iar cea de bronz lui Kenzo Shirai (Japonia 15.449).

Denis Abliazin (Rusia) 15.600, 15.433 - Medie: 15.516

Marian Dragulescu s-a calificat in finala de la sarituri cu nota de 15.283, a treia nota din concurs.