​Casper Ruud a fost eliminat în turul doi al turneului ATP de la Roma, după ce a fost învins în trei seturi de Miomir Kecmanovic, scor 6-0, 4-6, 4-6.

Casper RuudFoto: Liu Jie / Xinhua News / Profimedia

Miomir Kecmanovic l-a eliminat pe Casper Ruud în turul doi la Roma

Casper Ruud (7 ATP) a fost eliminat în turul doi la ATP Roma.

Cap de serie numărul cinci, finalistul din 2022 de la US Open și de la Roland Garros (2022 și 2023) a fost învins în trei seturi de Miomir Kecmanovic (58 ATP), în urma unui meci ce a durat două ore și 21 de minute, în ciuda unui prim set câștigat de norvegian cu 6-0.

Cu această victorie, Miomir Kecmanovic a echilibrat situația la duelurile directe cu Casper Ruud, scorul fiind în acest moment 3-3.

În turul trei, jucătorul din Serbia îl va întâlni pe Thiago Monteiro (106 ATP), cel care a trecut în turul precedent pe Jordan Thompson (35 ATP), scor 6-1, 6-3.

ATP Roma are loc în perioada 8-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de 7.877.020 € și face parte din categoria „ATP 1000”. Campionul en-titre este Daniil Medvedev.