​Ekaterina Alexandrova a fost eliminată în turul doi la WTA Roma, după ce a fost învinsă în două seturi de Aliaksandra Sasnovich, scor 6-0, 6-1.

Ekaterina AlexandrovaFoto: ANTHONY WALLACE / AFP / Profimedia

Ekaterina Alexandrova, învinsă de Aliaksandra Sasnovich în turul doi la WTA Roma

Ekaterina Alexandrova a fost eliminată în turul doi la WTA Roma.

Jucătoarea clasată pe locul 18 în ierarhia mondială (cap de serie numărul 14 la Roma) a fost învinsă categoric de Aliaksandra Sasnovich, ocupanta locului 113 WTA, în urma unui meci ce a durat doar 59 de minute.

Alexandrova a cedat primul set în doar 24 de minute, fără să îi ia vreun game adversarei, iar în actul secund Sasnovich s-a impus cu 6-1. A fost de asemenea prima victorie obținută de Sasnovich în duelurile cu Ekaterina Alexandrova (Alexandrova conduce cu 4-1).

În turul trei, Aliaksandra Sasnovich o va întâlni pe Angelique Kerber (331 WTA), cea care a trecut de Veronika Kudermetova (25 WTA), scor 6-3, 6-0.

WTA Roma are loc în perioada 7-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de $5.509.771 și face parte din categoria „WTA 1000”. Campioana en-titre este kazaha Elena Rybakina.