Maria Sakkari a obținut calificarea în finala turneului „WTA 1000” de la Indian Wells, sportiva din Grecia eliminând-o pe Coco Gauff (campioana en-titre de la US Open), scor 6-4, (5)6-7, 6-2.

Maria SakkariFoto: Aurelien Morissard / AP / Profimedia

Coco Gauff, învinsă de Maria Sakkari în semifinalele Indian Wells 2024

Specialiștii din lumea tenisului se așteptau la o finală între Iga Swiatek și Coco Gauff, dar Maria Sakkari nu a fost de acord și a reușit un meci excelent în fața favoritei gazdelor din deșertul californian.

Maria a început foarte bine partida și a fost aproape de o victorie mult mai clară decât o arată rezultatul final. Jucătoarea de pe locul 9 WTA a condus cu 6-4, 5-2, dar a ratat trei mingi de meci la 5-4, într-un game de serviciu.

Gauff (favorită 3) a revenit spectaculos, și-a adjudecat manșa secundă la tiebreak și a condus cu break în setul decisiv, dar nu a reușit să mențină ritmul și Sakkari a obținut până la urmă victoria după două ore și 45 de minute de joc.

De știut:

• Sakkari conduce acum cu 5-3 în meciurile directe cu Gauff.
  • Maria se va duela pentru trofeu cu Iga Swiatek. Cele două au disputat și finala ediției din 2022 a turneului din deșertul californian, iar poloneza a avut câștig de cauză (6-4, 6-1).
  • Iga Swiatek are 18 titluri în palmares și a pierdut alte patru finale. De cealaltă parte, Maria Sakkari a ajuns pentru a zecea oară în ultima fază a unei competiții, dar a obținut până acum doar două titluri.
  • În ultimii cinci ani, Iga Swiatek (35) și Maria Sakkari (20) sunt singurele jucătoare cu cel puțin 20 de victorii obținute în fața adversarelor din Top 10 WTA.
  • Dacă se va impune în finala de la Indian Wells, Maria Sakkari va urca pe locul 6 în clasamentul WTA.

Maria Sakkari - Iga Swiatek, 3-2 în meciurile directe

2022, Indian Wells: 6-4, 6-1 pentru Swiatek

2022, Doha: 6-4, 6-3 pentru Swiatek

2021, Turneul Campioanelor: 6-2, 6-4 pentru Sakkari

2021, Ostrava: 6-4, 7-5 pentru Sakkari

2021, Roland Garros: 6-4, 6-4 pentru Sakkari.

BNP Paribas Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 6-17 martie. Se joacă pe suprafață hard și este dotat cu premii totale în valoare de $8,995,555. Campioana en-titre este Elena Rybakina.