​Jaqueline Cristian a fost eliminată în primul tur al competiției „WTA 250” de la Auckland, sportiva noastră fiind învinsă în trei seturi de Xiyu Wang, scor 6-1, 5-7, 7-6(3).

Jaqueline CristianFoto: Claudio Gärtner / imago sportfotodienst / Profimedia

Jaqueline Cristian, învinsă de Xiyu Wang la WTA Auckland

Jucătoarea din China (71 WTA) a început mult mai bine partida și a câștigat primul set cu 6-1, dar Jaqueline (87 WTA) s-a impus în manșa secundă în prelungiri, scor 7-5.

În setul decisiv, Wang a condus cu 4-1, Cristian a recuperat breakul și a salvat o minge de meci la 6-5 pentru adversară. Românca a avut 3-1 în tiebreak, dar a pierdut următoarele șase puncte.

Meciul a durat două ore și 50 de minute.

De știut:

• Pentru prezența pe tabloul principal al turneului din Noua Zeelandă, Jaqueline Cristian va primi 2.890 de dolari și un singur punct în clasamentul WTA.
  • România mai are o reprezentată la Auckland: Gabriela Ruse (134 WTA, venită din calificări) va juca în primul tur cu Emma Răducanu (301 WTA).

ASB Classic de la Auckland (Noua Zeelandă) are loc în perioada 1-7 ianuarie, pe hard. Are premii totale în valoare de $267.082 și face parte din categoria „WTA 250”. Ultimele campioane sunt Serena Williams (2020) și Coco Gauff (2023).