Ben Shelton a câștigat primul titlul din cariera sa, americanul învingându-l pe Aslan Karatsev, duminică, în finala turneului de la Tokyo (de categorie ATP 500).

Ben SheltonFoto: Ng Han Guan / AP / Profimedia

Ben Shelton, campion la ATP Tokyo - Primul titlu din cariera americanului

Shelton (locul 19 mondial) a avut nevoie de o oră și 22 de minute pentru trece de rusul Karatsev (50 ATP), scor 7-5, 6-1.

Ben a servit excelent pe toată durata partidei (Aslan a avut o singură minge de break, în chiar primul game în care americanul s-a aflat la lansare) și s-a impus de patru ori la retur.

• În vârstă de 21 de ani, Shelton i-a mai învins la Tokyo pe Taro Daniel (97 ATP), Jordan Thompson (60 ATP), Tommy Paul (12 ATP, favorit 5) și Marcos Giron (79 ATP).
  • Grație triumfului din Japonia, Ben ajunge la un total de 2.355 de puncte în clasamentul ATP (îl egalează pe Frances Tiafoe, locul 14).
  • De cealaltă parte, Karatsev (semifinalist la Australian Open 2021) va urca 13 poziții, până pe locul 37 (cel mai sus a fost pe 14).

Japan Open (ATP 500) a avut loc în perioada 16-22 octombrie, pe hard, și a avut premii totale în valoare de $2,013,940. Campionul en-titre era Taylor Fritz (americanul a fost și principal favorit în 2023).