​Ben Shelton s-a calificat în prima finală ATP din cariera sa, americanul reușind să revină spectaculos în meciul disputat împotriva lui Marcos Giron, sâmbătă, la Tokyo (turneu de categorie 500).

Ben SheltonFoto: Ng Han Guan / AP / Profimedia

Ben Shelton, în finala ATP Tokyo - A fost condus cu set și 5-2

Giron (79 ATP) a câștigat primul set cu 7-6(2) și a condus cu 5-2 în setul secund, dar Shelton (19 ATP) a recuperat două breakuri și și-a adjudecat manșa impunându-se în tiebreak: 7-6(5).

Ben a realizat singurul break din setul decisiv la scorul de 3-3 și nu a mai putut fi oprit de adversar: 6-4. Partida a durat două ore și 51 de minute.

• În vârstă de 21 de ani, Ben Shelton se va duela în marea finală cu învingătorul partidei dintre japonezul Shintaro Mochizuki (215 ATP) și rusul Aslan Karatsev (50 ATP).
  • Grație parcursului din Japonia, Ben se află pe locul 17 în clasamentul ATP Live (cea mai bună clasare din carieră). Dacă va câștiga trofeul, acesta îl va egala pe Frances Tiafoe (locul 14 cu 2.355 puncte).

Japan Open are loc în perioada 16-22 octombrie, pe hard, face parte din categoria ATP 500 și are premii totale în valoare de $2,013,940. Campionul en-titre este Taylor Fritz, americanul a fost și principal favorit în 2023.