Carlos Alcaraz a avut parte de un meci foarte dificil cu Daniel Evans, dar ibericul și-a respectat statutul de principal favorit și s-a calificat în optimile turneului „ATP Masters 1000” de la Shanghai.

Carlos AlcarazFoto: Julian Avram / Icon Sportswire / Profimedia

Carlos Alcaraz l-a învins pe Daniel Evans la Shanghai Masters

Alcaraz a avut nevoie de două ore și 24 de minute pentru a trece de Evans (33 ATP), scor 7-6(1), 6-4.

Britanicul a condus cu 4-1 în primul set, dar și-a pierdut serviciul în cel de-al șaptelea game și a cedat apoi în tiebreak, scor 7-1.

Evans s-a impus primul la retur și în setul secund, dar Alcaraz a revenit reușind două breakuri și a obținut calificarea în faza următoare a competiției.

Carlos Alcaraz (2 ATP) se va duela în sferturi cu bulgarul Grigor Dimitrov (19 ATP).

Alte rezultatele înregistrate luni la Shanghai Masters:

Grigor Dimitrov (18) - Karen Khachanov (13) 7-6(6), 6-4

Tommy Paul (12) - Arthur Fils 6-4, (7)6-7, 6-4

Diego Schwartzman - Taylor Fritz (7

Andrey Rublev (5) - Adrian Mannarino (31) 6-3, 6-0

Nicolas Jarry (22) - Lorenzo Sonego 7-6(4), 6-2.

Rolex Shanghai Masters are loc în perioada 4-15 octombrie, pe hard, face parte din categoria ATP Masters 1000 și are premii totale în valoare de 8.800.000. Campionul en-titre este Daniil Medvedev (2019). Ultimele ediții nu au avut loc din cauza pandemiei de Covid-19.