Petra Kvitova, a 12-a favorită a turneului de categorie „WTA 1000” de la Beijing, a fost eliminată de Liudmila Samsonova în turul al doilea.

Petra KvitovaFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Petra Kvitova, învinsă de Liudmila Samsonova la WTA Beijing

Campioană la Wimbledon în 2011 și 2014, Kvitova a cedat după o oră și 35 de minute în fața rusoaicei, scor 6-4, 7-5.

Samsonova (22 WTA) se va duela pentru un loc în sferturi cu învingătoarea partidei dintre Ons Jabeur (7 WTA) și Marta Kostyuk (44 WTA).

Au mai obținut victorii luni: Iga Swiatek (favorită 2), Coco Gauff (3), Elena Rybakina (5), Ons Jabeur (7), Caroline Garcia (9) și Daria Kasatkina (11).

WTA Beijing, rezultatele înregistrate luni

​Lesia Tsurenko - Lin Zhu 6-0, 3-0 (abandon Zhu)

Iga Swiatek (2) - Sara Sorribes Tormo 6-4, 6-3

Caroline Garcia (9) - Katerina Baindl 6-2, 6-4

Anhelina Kalinina - Daria Saville 6-2, 7-6(5)

Xinyu Wang - Vera Zvonareva 6-4, 6-3

Daria Kasatkina (11) - Mayar Sherif 1-6, 6-4, 7-6(8)

Ons Jabeur (7) - Ashlyn Krueger 6-3, 6-4

Jasmine Paolini - Yue Yuan 2-6, 6-3, 6-4

Magda Linette - Jennifer Brady 3-1 (abandon Brady)

Liudmila Samsonova - Petra Kvitova (12) 6-4, 7-5

Coco Gauff (3) - Ekaterina Alexandrova 7-5, 6-3

Elena Rybakina (5) - Qinwen Zheng 6-1, 6-2.

China Open are loc la Beijing, în perioada 30 septembrie - 8 octombrie, pe hard, face parte din categoria WTA 1000 și are premii totale în valoare de $8,127,389.

Ultima ediție a competiției a avut loc în 2019 (a tot fost amânată din cauza pandemiei de Covid-19), iar atunci campioană s-a încoronat Naomi Osaka.