​Carlos Alcaraz a debutat cu dreptul la turneul de categorie „ATP 500” de la Beijing, principalul favorit învingându-l în două seturi pe Yannick Hanfman.

Carlos AlcarazFoto: Julian Avram / Icon Sportswire / Profimedia

Carlos Alcaraz s-a calificat în optimi la ATP Beijing

Al doilea jucător al lumii a avut nevoie de o oră și 35 de minute pentru a trece de sportivul din Germania, scor 6-4, 6-3.

Acesta a fost primul meci disputat de Carlos după înfrângerea suferită în fața lui Daniil Medvedev în semifinalele US Open 2023.

Alcaraz se va duela pentru un loc în sferturi cu Lorenzo Musetti (18 ATP), după ce italianul l-a eliminat pe rusul Karen Khachanov (14 ATP), scor 6-3, 1-6, 6-2.

Carlos Alcaraz (1) - Yannick Hanfmann 6-4, 6-3

Casper Ruud (7) - Jan-Lennard Struff 7-6(3), 6-3.

ATP Beijing, optimi de finală

Carlos Alcaraz (1) - Lorenzo Musetti

Tomas Martin Etcheverry - Casper Ruud (7)

Holger Rune (3) - Grigor Dimitrov

Yoshihito Nishioka - Jannik Sinner (6)

Alexander Zverev (8) - Alejandro Davidovich Fokina

Matteo Arnaldi - Nicolas Jarry

Andrey Rublev (5) - Ugo Humbert

Alex De Minaur - Daniil Medvedev (2).

China Open (ATP Beijing) se desfășoară în perioada 28 septembrie – 4 octombrie pe hard, face parte din categoria „ATP 500” și oferă premii totale în valoare de 3.633.875 de dolari. Campionul en-titre (2019) este Dominic Thiem.