​Favoritele au avut parte de o zi bună la turneul de la Tokyo, ele obținând calificarea în sferturile competiției de categorie „WTA 500”.

Maria SakkariFoto: ULISES RUIZ / AFP / Profimedia

Daria Kasatkina, Caroline Garcia și Maria Sakkari, în sferturi la WTA Tokyo

Anastasia Pavlyuchenkova (finalistă la Roland Garros 2021) a învins-o în trei seturi pe tânăra cehoaică Linda Noskova (18 ani, 44 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-0.

Daria Kasatkina (a șasea favorită) a trecut după două ore de joc de grecoaica Despina Papamichail (220 WTA), scor 6-4, 6-4.

Caroline Garcia (favorită 5 și câștigătoare a Turneului Campioanelor 2022) a eliminat-o pe ucraineanca Anhelina Kalinina (28 WTA), scor 6-4, 6-3. Meciul a durat o oră și jumătate.

În fine, Maria Sakkari (favorită 4 și campioană săptămâna trecută la Guadalajara) a surclasat-o pe Misaki Doi (331 WTA), scor 6-3, 6-1. Partida a fost ultima din cariera japonezei și a durat doar 66 de minute.

WTA Tokyo, programul sferturilor

Iga Swiatek (1) - Veronika Kudermetova (8)

Anastasia Pavlyuchenkova - Ekaterina Alexandrova

Caroline Garcia (5) - Maria Sakkari (4)

Daria Kasatkina (6) - Jessica Pegula (2).

Toray Pan Pacific Open Tennis (Tokyo) are loc în perioada 25 septembrie - 1 octombrie, pe hard, face parte din categoria WTA 500 și are premii totale în valoare de $780.637. Principala favorită este Iga Swiatek, iar campioana en-titre este Liudmila Samsonova (2022).