Ana Bogdan continuă parcursul de vis din ultima perioadă, sportiva noastră calificându-se joi în sferturile turneului „WTA 250” de la Lausanne (Elveția).

Ana BogdanFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ana Bogdan a învins-o pe Dalila Jakupovic la WTA Lausanne

Campioană săptămâna trecută la Iași, Ana a obținut joi a șaptea victorie consecutivă în circuitul WTA: 6-0, 5-7, 6-3 vs Dalila Jakupovic (267 WTA).

Bogdan a început perfect partida și i-a administrat adversarei un „bagel” (set câștigat cu 6-0).

Românca a condus cu 3-1 în setul secund și a ratat trei mingi de meci la scorul de 5-4 (la retur), iar sportiva din Slovenia a revenit și s-a impus cu 7-5.

În setul decisiv au fost în total cinci breakuri, iar jucătoarea din Sinaia a avut câștig de cauză, scor 6-3.

Meciul a durat două ore și 24 de minute.

• În sferturi, Ana Bogdan va da peste învingătoarea partidei dintre franțuzoaica Clara Burel (84 WTA) și americanca Emma Navarro.
  • Pentru calificarea în sferturile de la Lausanne, Ana va primi $6.418 și 60 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

WTA Lausanne are loc în perioada 24-30 iulie, pe zgură, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $259.303. Campioana en-titre (din 2022) este Petra Martic.