Novak Djokovic a fost la o singură victorie distanță de egalarea recordului lui Roger Federer (opt titluri la Wimbledon), dar Carlos Alcaraz nu a fost de acord cu planul sârbului. Într-un meci cu multe momente memorabile (inclusiv un game care a durat 26 de minute), spaniolul în vârstă de 20 de ani a demonstrat că are armele necesare pentru a intra în istoria tenisului, a revenit după ce a pierdut primul set și a rămas puternic din punct de vedere mental în momentul în care Nole a împins confruntarea în decisiv. După patru ore și 45 de minute de joc, liderul ierarhiei ATP s-a impus cu 1-6, 7-6(6), 6-1, 3-6, 6-4.

Carlos Alcaraz, campion la WimbledonFoto: Tetsu Joko / AP / Profimedia

Rezumatul finalei dintre Alcaraz și Djokovic

Sursa video: Eurosport

De știut după finala masculină de la Wimbledon 2023:

• Acesta este al doilea titlu de Grand Slam din cariera lui Alcaraz (a mai triumfat la US Open 2022).
  • Ultima înfrângere a lui Djokovic la Wimbledon data din 2017: la acea ediție, sârbul era nevoit să abandoneze în timpul partidei cu Tomas Berdych din sferturile competiției londoneze (la scorul de 7-6(2), 2-0 în favoarea cehului).
  • Pentru prima oară după 2015, în marea finală de la Wimbledon s-au întâlnit primii doi capi de serie.
  • Djokovic și Alcaraz s-au întâlnit de trei ori până acum în circuitul ATP. Precedentele meciuri s-au disputat zgură, fiecare câştigând o dată: Carlos la Madrid (2022), scor (5)6-7, 7-5, 7-6(5), iar Novak la Roland Garros (2023), scor 6-3, 5-7, 6-1, 6-1.
  • În 2023, Novak Djokovic a câştigat turneele de Grand Slam de la Australian Open şi Roland Garros.
  • Nole câștigase ultimele patru ediţii ale turneului de la Wimbledon, unde a cucerit şapte trofee (la egalitate cu Pete Sampras, cu unul mai puţin decât Roger Federer - deţinătorul recordului în Era Open).
  • În acest sezon, Alcaraz a câștigat 47 de meciuri (cele mai multe din circuitul ATP) și a pierdut doar 4. De cealaltă parte, Djokovic are 33 de victorii și 5 înfrângeri.
  • Carlos este cu 15 ani și 348 de zile mai tânăr decât Nole. Doar între Jimmy Connors și Ken Rosewall a fost o diferență mai mare de vârstă între finaliștii unui Grand Slam (17 ani și 304 zile - Wimbledon și US Open 1974).

Carlos Alcaraz, parcurs de senzație la Wimbledon 2023

Finala: 1-6, 7-6(6), 6-1, 3-6, 6-4 cu Novak Djokovic (Serbia, locul 2 ATP)

Semifinale: 6-3, 6-3, 6-3 cu Daniil Medvedev (Rusia, 3 ATP)

Sferturi: 7-6(3), 6-4, 6-4 cu Holger Rune (Danemarca, 6 ATP)

Optimi: 3-6, 6-3, 6-3, 6-3 cu Matteo Berrettini (Italia, 38 ATP)

Turul III: 6-3, (6)6-7, 6-3, 7-5 cu Nicolas Jarry (Chile, 28 ATP)

Turul II: 6-4, 7-6(2), 6-3 cu Alexander Muller (Franţa, 84 ATP)

Turul I: 6-0, 6-2, 7-5 cu Jeremy Chardy (Franţa, 542 ATP).

Carlos Alcaraz - Novak Djokovic 1-6, 7-6(6), 6-1, 3-6, 6-4, în finala de la Wimbledon 2023

Setul V (6-4 pentru Alcaraz)

După un retur scurt al lui Djokovic, Alcaraz profită și pune o scurtă perfectă. As cu serviciul secund și spaniolul mai are nevoie de doar un game pentru a deveni campion (5-3). Nole își face serviciul, dar Alcaraz va servi pentru victorie (5-4). Lob perfect într-un moment foarte important reușit de iberic: 15-15. Djokovic trimite în cross, Alcaraz se întinde și ajunge incredibil la minge. Serviciu bun la mediană al spaniolului: minge de meci. CARLOS ALCARAZ ESTE CAMPION LA WIMBLEDON!

Nole pune capăt seriei câștigătoare a spaniolului (2-3). Djokovic face două cadouri, Alcaraz închide gameul cu un as. Carlos îl pasează din nou pe Novak, care s-a grăbit venind la fileu. Nole nu renunță la luptă (3-4).

Nole salvează o minge de break și punctează primul în decisiv (0-1). La minge de break, Djokovic nu lasă mingea să cadă și trimite în fileu. Mingea sare ciudat, dar Carlos închide gameul cu un forehand în lung de linie (1-1). Carlos câștigă un schimb spectaculos, în care ambii jucători au dat totul și face break în decisiv (2-1). Game câștigat la 0 de Alcaraz - ibericul este mare favorit în aceste momente (3-1).

Setul IV (6-3 pentru Djokovic)

Carlos începe gameul cu o scurtă superbă. Ibericul rămâne aproape de adversar (3-4). Game câștigat la 0 de Novak (3-5). Carlos cedează sub presiune, face o dublă greșeală și Djokovic împinge confruntarea în set decisiv (3-6).

La minge de game pentru Alcaraz, Djokovic este ajutat de banda fileului. Carlos iese dintr-o situație dificilă grație unor servicii bune (2-1). Ibericul găsește aproape de fiecare dată o soluție în momentul în care sârbul se apropie de fileu. Nole rămâne concentrat și egalează (2-2). Djokovic ratează o minge de break (a trimis prea lung) și pare că discută cu Goran Ivanisevic. Alcaraz cere challenger și are dreptate: mingea a aterizat pe linia de fund (gameul continuă). Nole fructifică a treia minge de break din acest game și trece în față. Alcaraz este nervos (2-3). Nole confirmă avantajul (2-4).

Carlos revine de la 0-30 și își face serviciul (1-0). Alcaraz se deplasează incredibil, ajunge în toate colțurile terenului, trimite tot înapoi și Nole comite o eroare. Djokovic cere iar challenge, dar nu a mai fost inspirat (mingea lui Alcaraz a aterizat în teren) și ibericul conduce cu 30-0. Djokovic alunecă pe linia de fund, două mingi de break pentru Alcaraz. Nole plasează mingea în colțul terenului și o salvează pe prima. Egalitate la 40. Revenire completă a lui Djokovic (1-1).

Setul III (6-1 pentru Alcaraz)

Nole pare că a renunțat la acest set - game facil pentru Alcaraz (5-1). Game alb pentru Carlos și set câștigat (6-1).

Un game foarte disputat: Carlos ratează două mingi de break, Nole se confruntă cu arbitrul (pentru că acesta pornește prea devreme cronometrul înaintea serviciului). Au trecut deja 15 minute de la începutul gameului. Luptă incredibilă pe Terenul Central: Carlos a ajuns la șase mingi de break în acest game. Djokovic cere challenger și are dreptate - mingea lui Carlos a fost afară - gameul continuă (a 13-a egalitate). Nole comite două erori și Carlos se desprinde (game de 26 de minute / 4-1).

Alcaraz simte momentul mai slab al sârbului, vine des la fileu și obține o minge de break. Erori prea multe făcute de Djokovic, Carlos trece în față pentru prima oară (1-0). După două gameuri bune de serviciu pentru ambii jucători, Nole ratează două mingi de rebreak și Alcaraz menține diferența (3-1).

Setul II (7-6(6) pentru Alcaraz)

Alcaraz trimite prea lung, minibreak pentru Nole. Djokovic își confirmă avantajul cu două servicii bune (3-0). Serie câștigătoare și pentru Alcaraz (3-3). Scurtă superbă a lui Carlos (5-4 pentru iberic). Alcaraz vine la fileu, dar reacționează prea târziu la un backhand al sârbului (5-5). Ibericul ajunge din nou lângă fileu, Djokovic așteaptă momentul potrivit și îl pasează (6-5). O eroare neforțată a lui Nole - setul se prelungește (6-6). Reverul lui Djokovic se oprește în fileu - minge de set pentru Alcaraz (7-6). Carlos se întinde, ajunge incredibil la un serviciu spre exterior și returnează câștigător (8-6).

Cel mai spectaculos punct al partidei: ambii jucători dau totul (Djokovic chiar se aruncă pe teren pentru a ajunge la minge), dar Alcaraz câștigă cu o execuție fină. Game pentru Carlos (4-3). Game facil pentru Nole (4-4). Alcaraz închide gameul cu un as (5-4). Moment tensionat la 30-30: Djokovic cere challenge și are dreptate - punctul se rejoacă. Gameul se termină cu Carlos în genunchi, Nole rămâne în set (5-5). Carlos își asigură tiebreakul în acest set, presiunea se mută pe umerii sârbului (6-5). Avem tiebreak (6-6).

Carlos face tot mai des pasul la fileu. Nole pune presiune și recuperează rapid breakul, după câteva erori ale ibericului (2-1). Nole salvează o minge de break și egalează (2-2). Încă un game foarte echilibrat, Alcaraz are câștig de cauză și rămâne în avantaj (3-2).

Punct spectaculos câștigat de Djokovic - sârbul a ajuns la o scurtă și a fost mai inspirat în apropierea fileului. Carlos pare că a scăpat puțin de trac și începe bine setul (1-0). Alcaraz conduce cu 30-0 la retur, după ce Nole a comis o dublă greșeală și o eroare neforțată. Djokovic revine în game, dar Carlos face primul său break (2-0).

Setul I (6-1 pentru Djokovic)

Nivelul lui Djokovic în acest debut de meci este incredibil, Alcaraz nu face față - dublu break pentru sârb (0-4). Carlos ratează o execuție care părea simplă, Nole mai are nevoie de un singur game pentru a câștiga manșa (0-5). Djokovic a pus din nou presiune pe serviciul adversarului, dar Alcaraz reușește să bifeze primul game (1-5). Nole închide setul cu un smash (1-6).

Partida a început cu Djokovic la serviciu. Nole salvează o minge de break și punctează primul pe tabelă. Djokovic conduce cu 40-0 la retur, Alcaraz rezistă inițial, dar sârbul face până la urmă break (0-2). Încă un game de serviciu cu ceva probleme pentru Nole, dar revine de la 15-30 și se desprinde pe tabelă (0-3).

Cei doi jucători se află pe teren. Finala va începe în câteva momente.

Partida va începe de la ora 16:05.

Novak Djokovic (36 ani, 1.88 metri, locul 2 ATP)