Marketa Vondrousova s-a calificat în sferturi la Wimbledon 2023, a 42-a jucătoare a lumii reușind să revină spectaculos în meciul cu Marie Bouzkova.

Marketa VondrousovaFoto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Marketa Vondrousova s-a calificat în sferturi la Wimbledon 2023

Deși a început mai slab meciul și a pierdut primul setul cu 6-2, Marketa s-a descurcat mult mai bine în următoarele manșe și a obținut victoria după două ore și 10 minute de joc, scor 6-4, 6-3.

Finalistă în 2019 la Roland Garros, Vondrousova se va duela pentru un loc în semifinale cu învingătoarea meciului dintre americanca Jessica Pegula (favorită 4) și ucraineanca Lesia Tsurenko (60 WTA).

Marketa Vondrousova joacă pentru a cincea oară în carieră la All England Club: a fost eliminată de trei ori în primul tur (2017, 2018, 2019) și o dată în turul al doilea (2021).

Wimbledon 2023 are loc în perioada 3-16 iulie, iar HotNews.ro vă va ține zilnic la curent cu cele mai noi informații de la All England Club.