Carlos Alcaraz a fost în multe momente pus în dificultate de Nicolas Jarry, dar ibericul și-a respectat statutul de favorit și a obținut calificarea în optimile de la Wimbledon.

Carlos AlcarazFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Carlos Alcaraz, victorie în patru seturi cu Nicolas Jarry

Alcaraz s-a impus după aproape patru ore de joc în fața sportivului din Chile, scor 6-3, (6)6-7, 6-3, 7-5.

Jarry începuse perfect setul al patrulea (a condus cu 3-0 și 4-1), dar nu a rezistat în fața ritmului impus de spaniol, care a câștigat șase din ultimele șapte gameuri.

La finalul partidei, Nicolas a fost aplaudat de adversar și de spectatori, după ce și-a dăruit rachetele copiilor aflați la marginea terenului.

Sursă video: Eurosport

De știut:

• Principal favorit pe iarba de la All England Club, Carlos se va duela pentru un loc în sferturi cu învingătorul meciului dintre Alexander Zverev (favorit 19) și Matteo Berrettini (finalist la Wimbledon în 2021).
  • Carlos Alcaraz și-a egalat cea mai bună performanță de la Wimbledon: a ajuns în optimi și anul trecut.

Wimbledon 2023 are loc în perioada 3-16 iulie, iar HotNews.ro vă va ține zilnic la curent cu cele mai noi informații de la All England Club.