Aryna Sabalenka (2 WTA) a părăsit surprinzător turneul WTA 500 de la Berlin în turul al doilea, după înfrângerea în fața rusoaicei Veronika Kudermetova (13 WTA), scor 6-2, 7-6(2).

Aryna SabalenkaFoto: Foto Olimpik/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Aryna Sabalenka, învinsă de Veronika Kudermetova la WTA Berlin

Campioana de la Australian Open 2023 a fost de nerecunoscut în partida din optimile de finală de la Berlin.

Kudermetova a controlat autoritar primul set și nu i-a permis jucătoarei din Belarus decât două gameuri.

Și în setul al doilea rusoaica a început bine, Sabalenka a revenit și s-a ajuns la tiebreak, unde a fost învinsă categoric, 7-2.

În sferturile de finală, Veronika Kudermetova o va întâlni pe Ekaterina Alexandrova, într-o reeditare a finalei de săptămâna trecută de la 's-Hertogenbosch, unde cea din urmă a câștigat trofeul.

German Open este un turneu din categoria WTA 500 ce se desfășoară pe iarbă la Berlin. Turneul are loc în perioada 19-25 iunie și este dotat cu premii totale în valoare de $780,637. Campioana de anul trecut a fost Ons Jabeur.