Ion Țiriac, avere mărită cu peste un miliard de lei în pandemie - Cum arată topul bogaților României

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 17:21 Sport | Tenis


Ion Tiriac
Foto: MARCA / Sipa Press / Profimedia
Ion Țiriac se menține pe locul trei în topul celor mai bogați români, cu o avere de 7.2 miliarde de lei. Fostul sportiv a înregistrat în pandemie o sporire considerabilă a averii, informează Forbes.

Astfel, în 2020 Ion Țiriac avea o avere estimată la 6 miliarde de lei, conform sursei citate.

La un an distanță, fostul jucător de tenis se poate lăuda cu 7.2 miliarde de lei, o creștere de peste un miliard în perioada pandemiei de coronavirus.

Țiriac are afaceri în domeniile automobilelor, imobiliarelor și sportului.

Cum arată TOP 10

1. Daniel Dines, UiPath – 22,2 miliarde de lei

2. Dragoș și Adrian Pavăl, Dedeman – 8,9 miliarde de lei

3. Ion Țiriac (auto, imobiliare, financiar) – 7,2 miliarde de lei

4. Ion Stoica și Matei Zaharia, Databricks – 4,5 miliarde de lei

5. Anastasia Soare, Anastasia Beverly Hills – 2,5 miliarde de lei

6. Ștefan Vuza, Chimcomplex – 2,4 miliarde de lei

7. Zoltan Teszari, Digi Communications – 2,1 miliarde de lei

8. Familia Talpeș, Bitdefender – 2 miliarde de lei

9. Andrei Diaconescu și Victor Căpitanu, One United Properties – 1,9 miliarde de lei

10. Iulian Stanciu, eMAG – 1,8 miliarde de lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14293 vizualizari

  • +3 (19 voturi)    
    Dacă... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 17:52)

    BARBADOS [utilizator]

    Dacă banii i-a făcut cinstit şi a plătit impozitele, cine, ce treabă are cu el?
    • +8 (14 voturi)    
      Tiriaac,bani cinstiti ??? (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 21:12)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui BARBADOS

      In ca tara ai trait ???
      • 0 (4 voturi)    
        Ca tot naivul (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 22:25)

        BARBADOS [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        habar n-am că trăiesc, faţă de Ion Ţiriac, nu doar în ţări diferite, ba şi în lumi diferite. Mă şi-ntreb de-o fi fost vreodată contemporan cu acest om cu care, astronomic vorbind, ni s-au suprapus oarecum constelaţiile.
  • +9 (15 voturi)    
    Doar niste cifre (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 18:17)

    2304 [utilizator]

    Ce conteaza cati bani are?, doar atat mai are... bani
  • +4 (16 voturi)    
    Where is Mr Gigi Becali (albanez)? (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 18:40)

    Boshoarca [utilizator]

    As I read on the news I become progressively worried that my Albanian lord of cheese is not visible on the list. Where the heck is our peasant-god Becali?! Has he gone back to Tirana?
    • -4 (12 voturi)    
      Opa (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 20:18)

      Boshoarca [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

      dar vai, cati iubareti becalizati sesizez p'acilea !!
  • +6 (16 voturi)    
    taxa de solidaritate (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 18:58)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Taxa de solidaritate os-o plateasca cei cu salarii intre 1000-2000 euro....nenea Tiri nu are treaba.
    • -3 (7 voturi)    
      depinde.... (Duminică, 28 noiembrie 2021, 1:53)

      relax1 [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      ce presupune taxa de solidaritate.....
      Alliantz de exemplu anul trecut a platit impozite la stat de 16 milioane de RON....e publica informatia la ANAF...
      A luat statul ceva bani....
      Eu zic mai bine sa te duci tu la patron si sa-i spui sa nu te plateasca la "gri", cu o parte din bani in plic.
      Si apoi sa te duci la parlamentari si sa-i intrebi ce au facut cu 16 milioane de RON....
      Dupa ce obtii raspunsurile....vorbim si de taxa de solidaritate...
      • +5 (5 voturi)    
        @relax (Duminică, 28 noiembrie 2021, 9:54)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui relax1

        vorbesti prostii! Ion Tiriac detine in jur de 46% din allianz tiriac, printr-o firma inregistrata in cipru. In romania, ion n a platit niciun impozit de ani buni.
        Nu-l mai numiti om de afaceri, ca e cel mai mare hot al romaniei.
        • 0 (0 voturi)    
          eu ti-am dat (Duminică, 28 noiembrie 2021, 16:33)

          relax1 [utilizator] i-a raspuns lui yol

          date de la anaf...chiar este suma asta inregistrata...poti vedea si tu declaratiile depuse...sunt informatii publice pot fi consultate de oricine...
          Eu ti-am dat dovezi...tu vorbesti aberatii...
          Poti sa verifici orice firma din tara asta din fata calculatorului sa vezi ce impozite a platit...daca nu stii sa faci asta....nu inseamna ca firma respectiva nu a platit impozit...e o diferenta...pune mana si invata sa folosesti calculatorul si apoi mai vorbim
  • +2 (6 voturi)    
    un fapt pozitiv (Duminică, 28 noiembrie 2021, 6:15)

    Coresponedntu [utilizator]

    la 30 de ani de la preluarea puterii de securitatea comunista iliesciana si reintoarcerea la obscurantismul medievalo-ortodox care a marginalizat educatia si stiinta, Romania a scapat totusi de miliardarii de carton si de dinozaurii securistici gen fratii Paunescu, George Copos, Dan Voiculescu Crescent, Nasui Motorola (tatal USR istului), Gigi Fecali , Puiu Popovici, famiglia Adamescu Unirea ... desi acestia mai detin oarece averi, acestea au scazut mult si nu mai sunt cei mai puternici in Romania . Dpdv financiar au pierdut din influenta avuta anterior in societate.
    Noii moguli sunt persoane mai educate, cu o buna pregatire profesionala si cu mici exceptii (Ion Tiriac) au facut bani si au cladit afaceri cu forte proprii fara sprijinul statului si a sistemului securistic.
    • -2 (2 voturi)    
      Fac o rectificare. (Duminică, 28 noiembrie 2021, 8:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Țiriac nu este o mică excepție. Este o mare excepție. Discreția este asigurată de jurnaliști care-l laudă pentru nimicuri, nimeni nu discută despre afacerile lui Țiriac., care au rentabilitate extra, care nu au rentabilitate, ce cheltuieli face! Poate se îmbogățește că nu cheltuie-umblă cu pantofi găuriți în talpă, citește ziarul luându-l de la coșul de gunoi, își conduce singur avionul(nu își permite un pilot) și alte economii, mănâncă de ex. la fast food. Mulți bogătași și-au consolidat așa averile. Fiind bătrân ,nici cu femeile nu cheltuie.
  • +2 (2 voturi)    
    ce cresc averili în pidemie (Duminică, 28 noiembrie 2021, 8:21)

    di livio [utilizator]

    îi deosebit de rentabilă pidemia, nu mă mir că apar noi și noi variante de covrig...isteria continuă, cu presa comorbidă vîrf de lance
  • +2 (2 voturi)    
    7.2 miliarde de lei (Duminică, 28 noiembrie 2021, 16:14)

    Mihail. [utilizator]

    I-ar da pe toti, fara sa ezite, sa fie mai tanar cu 30 de ani. Dar, de...