Naționala Franței, gazda Campionatului European de handbal feminin, se va întâlni cu selecționata Rusiei în finala competiției, după ce a trecut lejer, scor 27-21 (12-11), de Olanda, în cea de-a doua semifinală a zilei. România se va confrunta cu Olanda pentru medalia de bronz, duminică, de la ora 15:00. Marea finală se va disputa de la ora 18:30.

CE Handbal 2018, logoFoto: fra2018.ehf-euro.com
  • Estelle Nze Minko (Franța) a fost desemnată jucătoarea partidei, după ce a marcat șase goluri din șase aruncări.

În fața a peste 12.000 de spectatori, Olanda a început în avantaj partida, însă nu a reușit să se distanțeze la mai mult de un gol, iar de la 3-3, Franța a preluat definitiv conducerea partidei. Ușor, ușor, francezele s-au îndepărtat la 8-4, însă olandezele au tras tare pentru a reveni și tabela arăta 12-11 la pauză pentru gazde. Începutul reprizei secunde părea să le dea speranțe olandezelor, care au egalat (13-13 și 14-14), însă a urmat o perioadă fantastică pentru Franța, care s-a distanțat la opt goluri (25-17). Olandezele au redus din diferență pe final, însă nu au mai avut forța de a schimba soarta partidei (27-21).

Bucuria sălii din Paris, la finalul partidei:

Rezultatele înregistrate vineri:

Norvegia vs Suedia 38-29 (Norvegia termină pe 5, Suedia pe 6)

Rusia vs România 28-22 (semifinala 1)

Franța vs Olanda 27-21 (semifinala 2)

Programul de duminică:

15:00 România vs Olanda (pentru medalia de bronz)

18:30 Franța vs Rusia (marea finală)

În grupele principale, Olanda a învins România (29-24), acesta fiind și momentul din care nivelul jocului echipei noastre a început să scadă (Prima înfrângere, iar după victoria în fața Spaniei, au mai urmat două partide pierdute).

Rusia a câștigat în fața Franței (26-23) la chiar primul meci disputat de cele două echipe la acest Campionat European.

Ce a făcut România de-a lungul timpului în istoria participărilor la Campionatul European:

1994 - Țara Gazdă: Germania - România, locul 10

1996 - Țara Gazdă: Danemarca - România, locul 5

1998 - Țara Gazdă: Olanda - România, locul 11

2000 - Țara Gazdă: Romania - România, locul 4

2002 - Țara Gazdă: Danemarca - România, locul 7

2004 - Țara Gazdă: Ungaria - România, locul 7

2008 - Țara Gazdă: Macedonia - România, locul 5

2010 - Țara Gazdă: Danemarca/Norvegia - România, medalie de bronz