Universitatea Craiova a obținut al doilea succes consecutiv în play-off-ul SuperLigii României, după ce s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la Rapid București.

Universitatea CraiovaFoto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Alexandru Mitriță, gol și pasă de gol contra Rapidului

Formația antrenată de Ivaylo Petev a făcut o primă repriză slabă, nereușind să expedieze niciun șut pe spațiul porții apărate de Aioani.

În a doua repriză, giuleștenii au dat lovitura în urma unei lovituri de colț, prin Funsho, care l-a învins pe Laurențiu Popescu cu o lovitură de cap (min 48).

Trei minute mai târziu, gazdele au rămas în inferioritate numerică după ce Houri a văzut al doilea cartonaș galben.

Chiar și așa, oltenii au revenit în meci și au restabilit egalitatea în minutul 59, prin Baiaram, care a primit o pasă bună de la Alexandru Mitriță.

Peste doar 7 minute, Craiova a trecut la conducerea jocului. Alexandru Mitriță a transformat impecabil o lovitură de la 11 metri.

Universitatea Craiova - Rapid, 2-1, în play-off-ul SuperLiga

Final.

Min 85: Ocazie uriașă pentru Craiova.Jovan Markovic a fost lăasat singur cu Aioani, dar nu a reușit să îl învingă pe portarul advers.

Min 66: GOOOOL! Alexandru Mitriță transformă o lovitură de la 11 metri.

Min 59: GOL CRAIOVA! Universitatea Craiova restabilește egalitatea prin Baiaram, care primește o pasă excelentă de la Mitriță.

Min 51: Cartonaș roșu Craiova! Houri comite un fault din spate, primește al doilea galben și este eliminat.

Min 48: GOL RAPID! Funsho trimite o lovitură de cap plasată în urma unui corner executat de Papeau.

Min 46: A început partea secundă.

Pauză.

Min 32: Mare ocazie de gol pentru Rapid. Rrahmani primește mingea în careul de 6 metri, însă trimite peste poarta lui Popescu.

Min 19: Universitatea Craiova marchează prin Alexandru Mitriță, dar golul este anulat pentru un ofsaid la Baiaram.

Nu sunt ocazii importante după primul sfert de oră. Rapidul este formația mai activă în acest start de joc.

Min 1: A început partida de pe stadionul Ion Oblemenco.

Echipele de start:

Universitatea Craiova: L. Popescu - Șt. Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Căpățînă - Al. Crețu, Mateiu, Houri - Baiaram, A. Ivan, Mitriță.

Rezerve: D. Lazar - Soiri, Raul Silva, Maldonado, Ndong, Anzor, Danciu, Kozulj, Cîmpanu, Bana, Koljic, Markovic.

Antrenor: Ivaylo Petev

Rapid: Aioani - Braun, I. Cristea, Iacob, Borza - Djokovic, Hasani, Hromada - Funsho, Rrahmani, Papeau.

Rezerve: Drăghia - Bădescu, Săpunaru, Dr. Grigore, Emmers, Al. Albu, Petrila, Onea, El Sawy, Cîrjan, Burmaz.

Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Ion Oblemenco

Arbitru: Kovacs Istvan (Carei). A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui)

Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti). Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)