Petrolul Ploiești s-a impus dramatic în primul meci al etapei cu numărul 26 din SuperLiga României, contra celor de la Poli Iași, scor 2-1.

Petrolul PloiestiFoto: Răzvan PĂSĂRICĂ / Sport News / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Petrolul Ploiești - Poli Iași 2-1

Formația antrenată de Leo Grozavu a făcut o primă repriză foarte bună, în care a reușit să deschidă scorul prin Rareș Ispas (min 30), care a punctat din trei metri în urma unei faze fixe.

Fundașul ieșenilor a ieșit în cele din urmă de pe teren 8 minute mai târziu, fiind accidentat încă din startul partidei.

În a doua repriză, prahovenii au reușit să restabilească egalitatea prin Alexandru Musi (min 60), care a marcat cu un șut plasat împotriva fostei sale echipe.

Gazdele au mai avut două mari șanse de a marca, însă găzarii au fost lipsiți de noroc la finalizare. Ieșenii au avut și ei o șansă mare de a marca, dar Luca Mihai a lovit bara.

Până la urmă, prahovenii au reușit să dea lovitura prin Berisha, care a marcat primul său gol la Petrolul.