Rapid București a reușit o prestație solidă pe Arena Națională și s-a impus cu scorul de 2-1 în fața liderului FCSB, în runda cu numărul 15 a SuperLigii.

FCSB - Rapid pe Arena NaționalăFoto: Victor Cozmei / HotNews.ro

FCSB – Rapid 1-2, în etapa a 15-a a SuperLigii

Cu peste 40.000 de oameni pe Arena Națională, spectacolul a fost pe măsură atât în tribune, cât și pe gazon.

FCSB a încercat încă din start să pună stăpânire pe joc, iar Rapid, fără principalii marcatori Rrahmani și Petrila a preferat arma contraatacului.

În minutul 39, o minge trimisă greșit de roș-albaștri i-a dat șansa lui Jayson Papeau să ia o acțiune pe cont propriu și să o finalizeze excelent cu un șut sub bară.

Giuleștenii și-au dublat avantajul în prelungirile primei reprize prin Paul Iacob, cu o reluare fără speranțe pentru Târnovanu în urma unui corner.

Elevii lui Elias Charalambous au fost mai periculoși în repriza secundă, iar Joyskim Dawa a redus din diferență în minutul 66, tot în urma unui corner.

Adrian Șut a marcat și el în minutul 87, dar golul a fost anulat de VAR pentru un ofsaid anterior la Rotariu.

După acest rezultat, Rapid se apropie la doar două puncte de FCSB, iar CFR Cluj poate urca pe primul loc dacă învinge luni la Hermannstadt.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre FCSB și Rapid.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+9: Fluier final. Rapid câștigă pe Arena Națională și se apropie la două puncte de FCSB.

Min 90: Șapte minute de prelungiri pentru repriza secundă.

Min 85: Șut reușește să marcheze după o acțiune prelungită de atac, dar golul este anulat pentru un ofsaid anterior la Dorin Rotariu.

Min 80: Atacurile roș-albaștrilor sunt respinse de apărarea oaspeților, iar rapidiștii caută orice ocazie de a ieși pe contraatac.

Min 66: GOOOL FCSB. Dawa reduce din diferență cu o lovitură de cap, în urma unei lovituri de colț executate de Radunovic.

Min 60: Două greșeli în apărarea FCSB-ului i-a pus pe giuleșteni pe contraatac, dar acțiunile lui Funsho și Ioniță au fost blocate de defensiva adversă.

Min 55: Șutul lui Florinel Coman trece mult peste poarta rapidiștilor, iar la faza următoare execuția lui Papeau este respinsă în corner.

Min 46: S-a reluat partida cu două schimbări la FCSB. Octavian Popescu și Dorin Rotariu i-au înlocuit pe Octavian Popescu și Compagno.

Min 45+5: Pauză, după o primă repriză extrem de disputată.

Min 45+2: GOOOL Rapid. Paul Iacob dublează avantajul giuleștenilor, după un corner executat de Borja Valle.

Min 45: Prima repriză se va prelungi cu 5 minute.

Min 41: Șutul lui Florinel Coman este respins de lângă bară de Horațiu Moldovan.La faza următoare, Băluță reia cu capul, dar mingea lovește bara laterală.

Min 39: GOOOL Rapid. Francezul Jayson Papeau deschide scorul după o pătrundere excelentă printre fundașii gazdelor și un șut sub bara lui Târnovanu.

Min 23: Intrarea lui Ovidiu Popescu asupra lui Jayson Papeau a stârnit un conflict între jucătorii celor două formații.

Min 20: Partida a fost oprită temporar din cauza artificiilor și petardelor aprinse în peluza rapidistă.

Min 14: Contraatacul Rapidului purtat de Papeau și Borja Valle este blocat de defensiva roș-albaștrilor.

Min 8: Băluță trece excelent de Paul Iacob, dar execuția sa este slabă, iar Moldovan reține.

Min 1: A început partida de pe Arena Națională, cu 40.000 de oameni în tribune.

Echipele de start:

FCSB: 32. Târnovanu – 28. Pantea, 30. Ngezana, 5. Dawa, 33. Radunovic – 23. Ov. Popescu, 8. Șut, 27. Olaru (c) – 25. Băluță, 9. Compagno, 7. Coman. Antrenor: Elias Charalambous

Rezerve: 99. Vlad – 2. Crețu, 6. Haruț, 10. Oct. Popescu, 11. Miculescu, 16. Lixandru, 24. Ganea, 29. Rotariu, 88. Djokovic

Rapid: 31. Moldovan – 47. Braun, 22. Săpunaru (c), 6. Iacob, 24. Borza – 26. Oaidă, 23. Albu – 7. Funsho, 10. Ioniță, 96. Papeau – 11. Borja Valle. Antrenor: Cristiano Bergodi

Rezerve: 90. Drăghia – 4. Kait, 8. Cîrjan, 15. Cristea, 17. Pănoiu, 19. Onea, 21. Grigore, 30. Stan, 91. El Sawy

Partida se dispută pe Arena Națională și îl are la centru pe Sebastian Colțescu, ajutat la cele două margini de Sebastian Gheorghe și Daniel Mitruți, în timp ce arbitru VAR este Ovidiu Hațegan.