FC Voluntari a învins cu scorul de 2-1 Universitatea Cluj chiar pe terenul acesteia, în etapa a 15-a din SuperLigă. Deși oaspeții au evoluat o jumptate de oră în inferioritate, în prelungiri se puteau desprinde.

Jucătorii echipei FC VoluntariFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Universitatea Cluj – FC Voluntari 1-2, în runda a 15-a a SuperLigii

Formația lui Ioan Ovidiu Sabău a deschis scorul după doar 12 minute, Ianis Stoica finalizând cu un șut la colțul lung pasa primită la limita ofsaidului.

FC Voluntari a reușit egalarea în minutul 31 prin Adam Nemec, după o pasă în careu de la Vadim Rață.

Un contraatac excelent i-a adus pe oaspeți în avantaj în minutul 61, Andrei Dumiter reușind să înscrie după o combinație cu Doru Andrei.

Șase minute mai târziu, ilfovenii au rămas în inferioritate, Nicolae Carnat primind două galbene în decurs de două minute.

Cu om în plus, Universitatea a presat, însă fără să găsească golul egalării.

Mai mult, în prelungiri Dumiter a ratat o lovitură de la 11 metri, primită după o intervenție imprudentă a portarului Iliev.

FC Voluntari acumulează 16 puncte și scapă momentan de locurile de baraj, în timp ce Universitatea Cluj rămâne pe 9, cu 19 puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Universitatea Cluj și FC Voluntari.