Fără antrenor principal pe banca tehnică după plecarea lui Laurențiu Reghecampf, Universitatea Craiova a reușit cel mai mare scor din acest sezon, 5-1 pe teren propriu cu FC Botoșani, în etapa a 11-a a SuperLigii.

Jucătorii echipei Universitatea CraiovaFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Universitatea Craiova – FC Botoșai 5-1 – Festival de goluri în Bănie

Cu Cornel Papură antrenor interimar, oltenii au deschis scorul după doar 10 minute prin tânărul Marian Danciu, care a reluat din fața porții centrarea lui Mitriță.

Universitatea a continuat să atace, iar Alexandru Crețu a dublat avantajul în minutul 36, tot Mitriță fiind responsabil cu assist-ul.

Patru minute mai târziu Eduard Florescu a redus din diferență, din apropierea porții lui Popescu.

În minutul 70 a venit rândul lui Jovan Markovic să își treacă numele pe lista marcatorilor, din centrarea lui Bancu.

Finalul a fost unul incendiar, jucătorii olteni reușind să mai marcheze de două ori. Ante Rogujic l-a executat pe portarul Ducan în minutul 89, pentru ca un minut mai târziu, Alexandru Mitriță să fie și el prezent la finalizare.

După această victorie, Universitatea Craiova acumulează 21 de puncte și urcă temporar pe poziția a doua a clasamentului, la patru puncte în urma FCSB.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Universitatea Craiova și FC Botoșani.