Rapid are un început de sezon dificil, după o nouă înfrângere, de această dată pe teren propriu. Petrolul s-a impus în Giulești după autogolurile lui Răzvan Oaidă și Borja Valle.

Cristiano BergodiFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Rapid – Petrolul Ploiești 0-2, în etapa a cincea a SuperLigii

Rapid și-a dezamăgit din nou fanii veniți în număr mare pentru „Primus Derbi” cu cei de la Petrolul Ploiești.

Irobiso a ratat cea mai mare ocazie a oaspeților în prima repriză, când reluarea sa din minutul 40 a lovit transversala porții lui Moldovan.

Chiar înainte de pauză, Rapid a ratat două mari ocazii prin Oaidă și Dugandzic.

Giuleștenii au presat după pauză, dar golul a venit în poarta lui Horațiu Moldovan, după ce Răzvan Oaidă și-a trimis mingea în propria poartă în minutul 62.

Golgheterul sezonului trecut, Marko Dugandzic a oferit un festival de ratări, dar în loc de egalare s-a făcut 2-0 pentru oaspeți în prelungiri, când la o nesincronizare cu portarul, Borja Valle și-a trecut și el în cont un autogol.

După cinci etape, Rapid se află abia pe poziția a 11-a, în timp ce Petrolul a urcat până pe locul 5 al clasamentului SuperLigii.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Rapid și Petrolul Ploiești.