Inter - Atletico Madrid, meci contând pentru prima manşă a optimilor de finală din Liga Campionilor, este programat, marţi, 20 februarie, de la ora 22:00, pe San Siro din Milano, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 1, Orange Sport 1 şi Prima Sport 1.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Inter şi Atletico Madrid se întâlnesc într-una dintre cele mai tari „duble” ale optimilor de finală din Champions League, iar partida din tur de pe San Siro aduce emoţii imense pentru Diego Simeone, care a evoluat doi ani pentru milanezi, între 1997 şi 1999, între cele două perioade ca jucător al spaniolilor, 1994-1997 şi 2003-2005 (returul se joacă pe 13 februarie, pe Wanda Metropolitano).

Inter a ajuns în optimile de finală din Liga Campionilor după ce a terminat pe locul 2 în Grupa D, în care a obţinut următoarele rezultate: 1-1 (d) şi 0-0 (a) cu Real Sociedad, 1-0 (a) şi 3-3 (d) cu Benfica, 2-1 (a) şi 1-0 (d) cu Salzburg.

În Serie A, echipa antrenată de Simone Inzaghi este lider detaşat, cu 63 de puncte după 25 de etape (are şi un meci mai puţin disputat), cu nouă mai multe decât Juventus şi cu 11 peste Milan, iar în cel mai recent meci oficial s-a impus pe teren propriu, în campionat, scor 4-0 cu Salernitana.

Inter a câştigat de trei ori trofeul Champions League, ultima oară în 2010, după o finală cu Bayern Munchen, scor 2-0 pe Santiago Bernabeu din Madrid, şi a mai pierdut de alte trei ori în ultimul act al competiţiei, cel mai recent în 2023 (0-1 cu Manchester City pe Ataturk din Istanbul).

Atletico Madrid s-a calificat în această fază a competiţiei din postura de câştigătoare a Grupei E, după 1-1 (d) şi 2-0 (a) cu Lazio, 3-2 (a) şi 3-1 (d) cu Feyenoord, 2-2 (d) şi 6-0 (a) cu Celtic.

În LaLiga, echipa antrenată de Diego Simeone ocupă locul 4 după 25 de etape, cu 51 de puncte, la 11 în urma liderului Real Madrid, dar cu cinci peste Athletic Bilabo, care e pe 5 şi are un meci mai puţin disputat, iar în cea mai recentă partidă oficială a câştigat în campionat, acasă, scor 5-0 cu Las Palmas.

Atletico Madrid nu a triumfat niciodată Liga Campionilor, deşi a ajuns de trei ori în finală, în 1974 (1-1 după prelungiri şi 0-4 la rejucare cu Bayern), 2014 (1-4 după prelungiri cu Real Madrid) şi 2016 (1-1 după prelungiri şi 3-5 la penalty-uri cu Real Madrid).

Cele două echipe s-au întâlnit o singură dată până acum, în 2010, la Monaco, în Supercupa Europei, când Atletico Madrid s-a impus în faţa lui Inter cu 2-0.

Superbet oferă cota 1,57 pentru pronosticul PsF1: gazdele să conducă la pauză sau să se impună la final în meciul Inter - Atletico Madrid.