Feyenoord - Roma, meci contând pentru prima manşă a 16-imilor de finală din Liga Europa, este programat, joi, 15 februarie, de la ora 19:45, pe De Kuip din Rotterdam, şi va fi transmis în direct de Pro Arena.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Feyenoord şi Roma se întâlnesc pentru al treilea sezon la rând în cupele europene, de data aceasta într-una dintre cele mai tari „duble” ale 16-imilor de finală din Europa League (returul este programat pe 22 februarie).

Feyenoord s-a calificat în această fază a competiţiei după ce a terminat pe locul 3 în Grupa E din Champions League, în care a avut următoarele rezultate: 2-0 (a) şi 1-2 (d) cu Celtic, 2-3 (d) şi 1-3 (a) cu Atletico Madrid, 3-1 (a) şi 0-1 (d) cu Lazio.

În Eredivisie, echipa antrenată de Arne Slot este pe locul 2 după 21 de etape, cu 49 de puncte, la 10 distanţă de liderul Eindhoven, iar în cel mai recent meci oficial a câştigat pe teren propriu, în campionat, derby-ul local cu Sparta, scor 2-0.

Feyenoord are în palmares două trofee în această competiţie, ambele sub denumirea de Cupa UEFA, cucerite în 1974 (2-2 în deplasare şi 2-0 acasă în ultimul act cu Tottenham) şi 2002 (3-2 cu Borussia Dortmund într-o finală disputată chiar la Rotterdam).

Roma, finalista ediţiei precedente, a ajuns în 16-imile de finală după ce a terminat pe locul 2 în Grupa G din Europa League, în care a avut următoarele rezultate: 2-1 (d) şi 3-0 (a) cu Sheriff Tiraspol, 4-0 (a) şi 1-1 (d) cu Servette Geneva, 2-0 (a) şi 0-2 (d) cu Slavia Praga.

În Serie A, echipa antrenată de Daniele De Rossi ocupă locul 6 după 24 de etape, cu 38 de puncte, la 22 distanţă de liderul Inter, în faţa căruia a pierdut în cea mai recentă partidă oficială, disputată pe teren propriu, în campionat, scor 2-4.

Roma a jucat două finale ale competiţiei, ambele pierdute, în 1991 (0-2 în deplasare şi 1-0 acasă cu Inter în ultimul act din Cupa UEFA) şi în 2023 (1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 1-4 la penalty-uri cu Sevilla într-o finală de Europa League disputată la Budapesta).

Cele două echipe au disputat finala Conference League, ediţia 2021-2022, Roma - Feyenoord 1-0, pentru ca în sferturile de finală ale ediţiei 2022-2023 din Europa League Roma să aibă din nou câştig de cauză în faţa lui Feyenoord, 1-1 în deplasare şi 4-1, după prelungiri, pe teren propriu.

Superbet oferă cota 1,30 pentru pronosticul 1X: victorie pentru gazde sau rezultat de egalitate în meciul Feyenoord - Roma.