Johann Zarco a avut nevoie de 120 de curse pentru a obține prima sa victorie în MotoGP. Francezul s-a impus în Marele Premiu al Australiei, iar podiumul a fost completat de Francesco Bagnaia (liderul clasamentului general) și Fabio Di Giannantonio.

Johann ZarcoFoto: WILLIAM WEST / AFP / Profimedia

Johann Zarco a câștigat MP al Australiei - Prima victorie în MotoGP pentru francez

Johann a așteptat aproape șapte ani pentru a se bucura de o victorie așa cum o făcea în Moto2 (a fost campion mondial în 2015 și 2016). În vârstă de 33 de ani, Zarco s-a urcat pe un gard și realizat un salt spectaculos.

„Este un sentiment plăcut, este greu de crezut. După atâtea curse am câștigat în sfârșit, trebuie să trăiesc momentul. Vreau să plâng, dar nu în acest moment” - Johann Zarco.

Jorge Martin, colegul lui Zarco la Pramac Racing, s-a aflat în fruntea cursei până în ultimul tur, dar a pierdut aderența în finalul cursei și a ratat podiumul (a terminat pe locul 5). Spaniolul (locul 2 la general) rămâne la 27 de puncte în urma liderului Bagnaia.