​Premier League a înregistrat după o pauză de 21 de ani o revenire de senzație de la 0-3. În cauză este de această dată Bournemouth, grupare care a câștigat cu 4-3 meciul cu Luton.

Premier LeagueFoto: PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia

Bournemouth a câștigat cu Luton Town după ce a fost condusă cu 3-0 la pauză

A fost spectacol miercuri seara în Premier League, meciul dintre Bournemouth și Luton întrând în istoria campionatului englez de fotbal.

Luton Town a condus cu 3-0 la pauză în meciul restanță contând pentru etapa cu numărul XVII din Premier League.

Au marcat pentru oaspeți Chong ‘9, Ogbene ’31 şi Barkley ‘45+1.

A urmat însă o revenire de senzație a gazdelor, iar reușitele lui Solanke ’50, Zabarnyi ’62 şi Semenyo ’64, ’83 au întors soarta partidei.

Este doar pentru a cincea oară în istoria Premier League când o formație reușește să revină de la 0-3 și prima dată din 2003.

În urma acestui succes, Bournemouth se găsește pe locul 13 în ierarhie, cu 35 de puncte, în timp ce Luton Town se află pe 18, cu 21 de puncte.

Liderul clasamentului este Arsenal Londra, cu 64 de puncte (la egalitate cu Liverpool).