Real Madrid se îndreaptă cu pași repezi spre un nou titlu de campioană, după o nouă victorie în LaLiga, 4-0 în duelul cu Celta Vigo din runda cu numărul 28.

Suporterii echipei Real MadridFoto: Alberto Gardin / Zuma Press / Profimedia

Real Madrid – Celta Vigo 4-0, în LaLiga – Avans de șapte puncte cu 10 etape înainte de finalul sezonului

Formația antrenată de Carlo Ancelotii a trecut peste remiza înregistrată pe terenul Valenciei și a adăugat încă trei puncte la fotoliul de lider.

Pe Santiago Bernabeu, Vinicius Junior a deschis scorul după 21 de minute în partida cu Celta Vigo. Real a primit un ajutor nesperat în partea secundă.

Guaita și Dominguez și-au marcat în propria poartă, ușurând drumul madrilenilor spre victorie.

În minutele de prelungiri, Arda Guler a marcat primul său gol în tricoul blanco, după ce intrase doar de cinci minute pe teren.

După 28 de etape, Real Madrid conduce ierarhia cu 69 de puncte, cu șapte mai multe decât Girona și opt peste FC Barcelona.