Etapa cu numărul 27 din Premier League s-a încheiat cu duelul inegal dintre Sheffield și Arsenal Londra, câștigat de elevii lui Mikel Arteta cu scorul de 6-0.

Martin Odegaard, Arsenal - Premier LeagueFoto: Nigel Keene/ProSports / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sheffield – Arsenal 0-6, în Premier League – Șapte victorii la rând pentru „tunari”

Arsenal Londra s-a apropiat la doar două puncte de liderul Liverpool, după a șaptea victorie la rând în Premier League.

Pe terenul lui Sheffield, Odegaard a deschis scorul după doar cinci minute, iar autogolul lui Bogle din minutul 13 a dublat avantajul oaspeților.

Martinelli a punctat și el două minute mai târziu, iar până la pauză, Kai Havertz și Declan Rice și-au trecut și ei numele pe tabela de marcaj.

Trupa lui Mikel Arteta a scăzut turația în partea secundă, în care a mai punctat doar o dată prin White în minutul 58.

A fost a cincea victorie la scor din ultimele șapte etape pentru Arsenal, după 4-1 cu Newcastle, 5-0 cu Burnley, 6-0 cu West Ham și 5-0 cu Crystal Palace.

Cu 61 de puncte, „tunarii” ocupă locul al treilea al clasamentului, cu două puncte mai puțin decât liderul Liverpool și un punct sub Manchester City.