​Bayer Leverkusen își continuă sezonul impresionant în Bundesliga. Formația antrenată de Xabi Alonso a câștigat în deplasare pe terenul celor de la Koln, scor 2-0, în etapa cu numărul 24.

Xabi AlonsoFoto: Sebastian Räppold/Matthias Koch / imago sportfotodienst / Profimedia

Koln - Bayer Leverkusen 0-2

Bayer Leverkusen rămâne în continuare neînvinsă în Bundesliga și a făcut încă un pas important către un titlu istoric.

Echipa antrenată de Xabi Alonso a câștigat în deplasare pe terenul celor de la Koln, în urma unui meci controlat de oaspeți.

În minutul 14 al partidei, gazdele au rămas în inferioritate numerică, după ce Jan Thielmann a primit direct cartonașul roșu.

Până la pauză, Leverkusen a deschis scorul prin Jeremie Frimpong (min 38), care a ajuns la 8 goluri în acest sezon.

În a doua repriză, liderul din Bundesliga a continuat să domine jocul, iar Alejandro Grimaldo a stabilit scorul final în minutul 73.