Leverkusen a făcut un nou pas spre titlul de campioană, după victoria categorică reușită în fața celor de la Bayern Munchen, scor 3-0, în etapa a 21-a din Bundesliga.

Xabi AlonsoFoto: Ion Alcoba Beitia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Leverkusen – Bayern Munchen 3-0, în Bundesliga

Sezonul perfect al celor de la Leverkusen, echipă încă neînvinsă, continuă după o nouă victorie în Bundesliga, în fața principalei urmăritoare.

Elevii antrenați de Xabi Alonso au deschis scorul după 18 minute prin Stanisic, iar la pauză s-a intrat cu avantaj minim.

Deși cu o posesie superioară, Bayern s-a văzut condusă cu 2-0 în minutul 50, după reușita lui Grimaldo.

Gazdele au dat lovitura de grație în cel de-al cincilea minut de prelungiri, prin Frimpong.

Cu 17 victorii și patru remize în acest sezon, Leverkusen s-a detașat în fruntea clasamentului Bundesligii cu 55 de puncte, cu cinci mai mult decât Bayern Munchen și 15 peste Stuttgart și Dortmund.