​Luton Town a intrat în istoria Premier League, după ce a înscris două goluri în primele 137 de secunde ale partidei cu Brighton. Partida din etapa a 22-a s-a terminat cu scorul de 4-0 pentru echipa nou-promovată.

Jucatorii echipei Luton TownFoto: David Horn / imago sportfotodienst / Profimedia

Luton Town, două goluri în primele 137 de secunde ale meciului cu Brighton

Micuța grupare de pe Kenilworth Road a început perfect partida și a înscris prin Elijah Adebayo (secunda 18) și Chiedozie Ogbene (2 minute și 17 secunde).

O singură echipă a avut nevoie de mai puțin timp pentru a înscrie primele două goluri într-o partidă din Premier League: în 1988, Leicester City avea 2-0 cu Derby County după exact 120 de secunde (2 minute). Astfel, Luton a stabilit un record pentru secolul XXI.

Adebayo a bifat un hat-trick în meciul de vineri seara (a mai înscris în minutele 42 și 56), iar Luton Town a acumulat 19 puncte și se află pe locul 17 în clasament. De cealaltă parte, Brighton ocupă locul 8 (32 de puncte).