Inter Milano a câștigat luni Supercupa Italiei, după o finală disputată în Arabia Saudită contra lui Napoli, scor 1-0, după un gol marcat în prelungirile partidei.

Lautaro MartinezFoto: Agostino Gemito/IPA Sport / ipa- / imago sportfotodienst / Profimedia

Napoli – Inter 0-1, în finala Supercupei Italiei – Meci decis în prelungiri

Într-o partidă disputată pe King Saud University Stadium din Riad, Napoli și Inter s-au întâlnit pentru a se decide Supercampioana Italiei din sezonul precedent.

Inter a dominat prima repriză și a ratat mai multe situații de a marca, iar în debutul părții secunde a primit un ajutor nesperat.

În decurs de doar cinci minute, argentinianul Giovanni Simeone a primit două cartonașe galbene și a lăsat-o pe Napoli în inferioritate numerică.

A urmat presiunea din partea Milanezilor, dar după 90 de minute fără gol, meciul părea că se îndreaptă spre prelungiri.

În primul minut al timpului suplimentar, căpitanul Lautaro Martinez a dat lovitura, cu un șut de la șase metri, după centrarea lui Pavard.

Formația antrenată de Simone Inzaghi își trece în palmares cel de-al optulea trofeu al Supercupei Italiei.