Manchester City a învins cu scorul de 2-0 ultima clasată din Premier League, Sheffield United, în runda cu numărul 20, iar formația antrenată de Pep Guardiola depășește Arsenal în clasament și urcă pe poziția a treia.

Jucătorii de la Manchester CityFoto: David Cliff / AP / Profimedia

Manchester City – Sheffield 2-0 / Luton – Chelsea 2-3, în Premier League

În ultimul meci din 2023, Campioana Angliei a trecut fără prea mari probleme de Sheffield United, ultima clasată din Premier League.

Rodri a deschis scorul în minutul 14, cu un șut la colțul lung de la marginea careului mare.

Minutul 61 a adus desprinderea prin Julian Alvarez, care a reluat din apropiere balonul centrat de Foden.

Chelsea a avut însă o partidă mult mai grea în deplasarea de la Luton.

La pauză, londonezii conduceau cu 2-0, după golurile marcate de Palmer și Madueke, iar în minutul 70 avantajul s-a majorat, același Palmer reușind dubla.

Finalul a fost unul cu emoții și după un gol anulat pentru ofsaid, Luton a înscris de două ori prin Barkley în minutul 80 și Adebayo în minutul 87.