​Real Madrid a revenit în fruntea clasamentului din LaLiga, după ce s-a impus pe terenul lui Alaves, echipă la care este legitimat Ianis Hagi, scor 1-0, în etapa cu numărul 18.

Suporterii echipei Real MadridFoto: Alberto Gardin / Zuma Press / Profimedia

Real Madrid, victorie cu Alaves - Ianis Hagi, prestație ștearsă

În minutul 52, Nacho Fernandez (Real Madrid) l-a faultat pe Samu Omorodion și a primit inițial un cartonaș galben, dar a fost eliminat după ce a fost consultat sistemul VAR.

Real a profitat de un corner obținut ușor în prelungiri, iar Kroos a pasat decisiv pentru Lucas Vasquez, care a scăpat din marcajul adversarilor și a marcat cu o lovitură de cap.

Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 59 și a oferit o centrare bună din corner, dar prestația sa a fost una ștearsă.

„A fost introdus pe teren ca element surpriză, dar nu a jucat bine. Nu i-a oferit lui Alavés ceea ce avea nevoie, nici măcar în superioritate numerică, și a fost depășit în repetate rânduri. El trebuie să ofere mult mai mult după pauză", au notat spaniolii de la Noticias de Alava.

În urma acestui rezultat, Real a egalat pe Girona (câte 45 de puncte) și a urcat pe prima poziție în clasament (are golaveraj mai bun), în timp ce Alaves ocupă locul 16 (16 puncte).