Arsenal Londra a învins pe teren propriu cu scorul de 2-0 pe Brighton, în etapa a 17-a din Premier League și a urcat pe primul loc al clasamentului, înaintea duelului dintre Liverpool și Manchester United.

Jucătorii echipei ArsenalFoto: John Walton / PA Images / Profimedia

Arsenal – Brighton 2-0, în Premier League

Arsenal Londra a reușit să câștige partida cu Brighton, una în care „tunarii” au avut multe ocazii de a înscrie, în timp ce oaspeții au avut posesia.

Elevii lui Mikel Arteta au deschis scorul în minutul 53, când Gabriel Jesus, cu o lovitură de cap după cornerul executat de Martin Odegaard.

Arsenal s-a detașat abia în final, după golul marcat de Kai Havertz în minutul 87, dar urcă pe prima poziție a clasamentului și poate rămâne acolo dacă Liverpool nu învinge în derbiul cu Manchester United.

Și Aston Villa s-a impus pe terenul lui Brentford, scor 2-1, urcând pe poziția secundă, în timp ce Liverpool a coborât pe ultimul loc al podiumului.