Antrenorul român Cosmin Olăroiu și echipa sa, Al Sharjah, au fost la un pas de calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor Asiei, dar au pierdut dramatic partida cu iordanienii de la Al-Faisaly Amman, scor 2-1.

Cosmin OlaroiuFoto: ChinaImages / ddp USA / Profimedia

Al Sharjah părăsește Liga Campionilor Asiei – Meci cu două eliminări pentru Cosmin Olăroiu

În ultima partidă din grupe, Al Sharjah a condus pe Al-Faisaly încă din minutul 34, iar în cealaltă partidă a grupei, liderul Nasaf Qarshi din Uzbekistan era condus de Al Sadd.

Finalul ambelor partide a fost plin de dramatism, Nasaf Qarshi a întors rezultatul, pentru ca în prelungiri să fie egalată de qatarezii de la Al-Sadd, scor 2-2.

Și formația din Iordania a reușit remontada, mai întâi egalând în minutul 90, pentru ca în cel de-al șaptelea minut de prelungiri să dea lovitura.

Nervii au fost întinși la maxim, iar formația lui Cosmin Olăroiu a terminat partida cu doi oameni în minus, după eliminările lui Rashid și Pjanic.

După rezultatele din ultima rundă a grupelor, Al Sharjah a căzut pe poziția a treia cu opt puncte, cinci mai puțin decât liderul Nasaf Qarshi care s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor Asiei.