Etapa cu numărul 14 din Premier League a adus victoria celor de la Arsenal în fața lui Wolverhampton, scor 2-1, în timp ce Newcastle s-a impus la limită, 1-0, în confruntarea cu Manchester United.

Jucătorii echipei ArsenalFoto: John Walton / PA Images / Profimedia

Newcastle – Manchester United 1-0 – Arsenal – Wolves 2-1, în Premier League

După un start de sezon mai puțin reușit, seria de victorii cu Fulham, Luton și Everton o dusese pe Manchester United până pe locul al șaselea al clasamentului, în apropierea locurilor de cupe Europene.

A venit însă meciul cu Newcastle, iar formația antrenată de Erik ten Hag a fost dominată la toate capitolele.

Deși s-a impus la limită după golul înscris de Anthony Gordon în minutul 56, Newcastle a avut posesia, ocaziile și șuturile pe poartă și doar ghinionul a făcut ca scorul să nu fie mult mai mare.

În schimb, Arsenal a revenit provizoriu pe prima poziție a clasamentului, după victoria cu Wolverhampton.

„Tunarii” au început în forță, iar Bukayo Saka în minutul 6 și Martin Odegaard în minutul 13 au stabilit scorul primei reprize.

Partea secundă nu a adus schimbări importante, oaspeții reușind doar să reducă din diferență prin Matheus Cunha în minutul 86.

Victoria o duce pe Arsenal pe prima poziție a clasamentului din Premier League, cu 33 de puncte, trei mai mult decât Manchester City care va juca duminică în compania lui Tottenham.