​AS Roma a avut parte de un meci dificil cu Udinese în Serie A, dar s-a impus cu 3-1 și Jose Mourinho a oferit o declarație în stilul caracteristic la finalul partidei din etapa a 13-a.

Jose MourinhoFoto: DPPI Media / Alamy / Alamy / Profimedia

Jose Mourinho, deranjat de faptul că AS Roma nu câștigă meciuri în deplasare

Roma a deschis scorul prin Mancini ('20), Udinese a egalat prin Thauvin ('57), dar trupa lui Mourinho a dat lovitura în ultimele minute punctând prin Dybala ('81) și El Shaarawy ('90).

La finalul meciului, antrenorul portughez s-a declarat deranjat de faptul că jucătorii săi nu tranșează mai devreme meciurile în favoarea lor. „The Special One” a vorbit și despre problemele întâlnite în deplasare, AS Roma obținând doar 5 puncte din 6 meciuri.

„În fotbal, te naşti bandit, nu devii. Eu, spre exemplu, sunt un bandit al fotbalului. Încerc să influenţez echipa şi vom vedea dacă voi reuşi.

Am avut echipe care erau bande de hoţi, cărora le plăcea să joace în deplasare. Noi, ca echipă, nu facem asta, sunt oameni cărora le place confortul acasă, pentru că le este dor de mama sau de bunica, să le facă dulciuri. Avem o mică problemă aici.

Parcă încercăm să batem recordul de goluri marcate în ultimele minute” - Jose Mourinho.

AS Roma a acumulat 21 de puncte în 13 etape și se află pe locul 5 în Serie A.