Campioana Germaniei a suferit o înfrângere rușinoasă în șaisprezecimile de finală ale Cupei. Saarbrucken, formație din liga a treia s-a impus cu scorul de 2-1 și s-a calificat în optimi.

Thomas TuchelFoto: Frank Hoermann/SVEN SIMON / imago sportfotodienst / Profimedia

Aproape de retrogradarea în liga a patra, Saarbrucken a eliminat Bayern Munchen în Cupa Germaniei

Cu Manuel Neuer, de Ligt, Kimmich, Muller și Sane printre titulari, formația antrenată de Thomas Tuchel s-a făcut de râs în fața lui Saarbrucken, echipă aflată pe locul 15 în a treia ligă a Germaniei.

Thomas Muller a deschis scorul după doar 16 minute, dar Saarbrucken a egalat în prelungirile primei reprize prin Sontheimer.

Chiar dacă în repriza secundă au intrat Musiala, Gnabry și Coman, Bayern nu a reușit să marcheze, iar partida părea că se îndreaptă spre prelungiri.

Însă în minutul al șaselea suplimentar, Gaus a marcat pentru 2-1, iar Saarbrucken a produs surpriza rundei în Cupa Germaniei.

Bavarezii au în palmares 20 de trofee ale Cupei Germaniei, ultimul cucerit în sezonul 2019-2020.