Bournemouth a primit vizita lui Burnley în etapa cu numărul 10 din Premier League. Meciul a fost câștigat de gazde cu scorul de 2-1, iar Ionuț Radu a debutat în primul eșalon al fotbalului britanic.

Ionuț Andrei RaduFoto: James Marsh / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ionuț Radu a debutat în Premier League pentru Bournemouth

Ionuț Radu a fost împrumutat de Inter în acest sezon la Bournemouth, iar portarul român în vârstă de 26 de ani a bifat primele minute în Premier League.

Internaționalul român a fost titular în partida de sâmbătă, cu Burnley, partidă câștigată de echipa sa cu scorul de 2-1.

Charlie Taylor l-a învins pe Ionuț Radu cu un șut din marginea careului, în minutul 11, însă Semenyo (min 22) și Billing au întors rezultatul pentru Bournemouth.

Cei de la Sofa Score i-au acordat lui Ionuț Radu nota 6.8, cea mai mică din echipa lui Bournemouth.

Ionuț Radu a devenit al 15-lea jucător român care evoluează în Premier League, după Dan Petrescu, Costel Pantilimon, Gabriel Tamaș, Ilie Dumitrescu, Adrian Mutu, Vlad Chiricheș, Florin Andone, Gică Popescu, Ionel Ganea, Răzvan Raț, Florin Gardoș, Florin Răducioiu, Viorel Moldovan și Cosmin Contra.

Dan Petrescu are cele mai multe apariții în fotbalul britanic, 215.