Juventus Torino a ratat ocazia de a urca pe podium după remiza de pe terenul Atalantei, scor 0-0, în etapa a șaptea din Serie A. În schimb, Roma lui Jose Mourinho a ieșit victorioasă din disputa cu Frosinone.

Jose MourinhoFoto: DPPI Media / Alamy / Alamy / Profimedia

Atalanta – Juventus 0-0 / AS Roma – Frosinone 2-0, în etapa a șaptea din Serie A

Meci fără goluri pe Gewiss Stadium din Bergamo între Atalanta și Juventus.

După rezultatul de 0-0, echipa antrenată de Massimiliano Allegri rămâne a patra în clasament, dar ratează șansa să se apropie la două puncte de liderul Inter Milano.

AS Roma a trecut peste înfrângerea drastică din etapa precedentă pe terenul celor de la Genoa, scor 4-1 pentru formația lui Radu Drăgușin.

Formația lui Jose Mourinho a deschis scorul după 22 de minute prin Romelu Lukaku, din pasa lui Dybala.

Argentinianul și-a trecut în cont a doua pasă decisivă în minutul 83, când i-a centrat lui Lorenzo Pellegrini pentru golul de 2-0.

Cu a doua victorie din acest sezon, AS Roma urcă pe locul 12 al clasamentului din Serie A, cu opt puncte acumulate.