Cu vedetele Mertens și Icardi printre titulari, Galatasaray a câștigat dramatic pe terenul celor de la Molde, scor 3-2, după un gol înscris în cel de-al treilea minut al prelungirilor.

UEFA Champions LeagueFoto: Richard Calver / Shutterstock Editorial / Profimedia

Galatasaray, victorie la limită pe terenul norvegienilor de la Molde

Partida a început cum nu se putea mai rău pentru elevii lui Okan Buruk, gazdele deschizând scorul în minutul 8 prin Ellingsen.

În doar patru minute, Galatasaray a întors rezultatul, după reușitele lui Oliveira (25) și Icardi (29).

Mai mult, turcii au avut un gol anulat înainte de pauză, când VAR a considerat o poziție de ofsaid la Akgun.

Imediat după pauză, Molde a egalat din nou prin Haugen, în minutul 55, iar Galata a început să alerge după golul victorie.

În cel de-al treilea minut al prelungirilor, Midtsjo a dat lovitura, după un assist semnat de același Icardi.

Rezultatele zilei în play-off-ul Champions League

Braga – Panathinaikos 2-1

Maccabi Haifa – Young Boys Berna 0-0

Molde – Galatasaray 2-3

Rezultatele zilei în play-off-ul Europa League

În manșa tur a play-off-ului Europa League, Aston Villa a decis deja calificarea, după un scor fluviu, în timp ce Trnava nu s-a putut impune în fața ucrainenilor de la Dnipro, cu doi jucători eliminați.

Trnava – Dnipro 1-1

Hibernian – Aston Villa 0-5